Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İŞKUR'a başvurup 3 bin 500 lira maaşla çalışacak çoban istediler

MUŞ'ta aylık 3 bin 500 lira ücretle çoban bulamayan sürü sahipleri çareyi İŞKUR'A başvurmakta buldu. Hayvan sahiplerinden Haluk Dizdaroğlu, "Son umudumuz İŞKUR" dedi.

İŞKUR'a başvurup 3 bin 500 lira maaşla çalışacak çoban istediler

 


Kış mevsiminin uzun geçmesi nedeniyle işsiz kalan çobanlar metropollere çalışmaya gidip dönmeyince besiciler zor durumda kaldı. Besiciler, baş çobana 3 bin 500, yardımcılarına ise 2 bin 500 lira aylık ücret vermelerine karşın çoban bulamadıklarını söyledi.

Çobanların yemesinden içmesine kadar tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlatan Haluk Dizdaroğlu, "Yaklaşık 6 ay çalışan bir çoban 15 ila 21 bin lira kazanıyor. Ama ne yazık ki bu işi yapacak kimseyi bulamıyoruz. Her yıl Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa'dan çoban getirtiyorduk. Bu yıl oradan da gelen olmadı. Son umudumuz İŞKUR" diye konuştu.

Muş'ta 1 milyon 300 bin küçük, 280 bin de büyükbaş hayvanın bulunduğunu ifade eden besici Serdar Koç ise şöyle konuştu:

"Muş'un geçim kaynaklarının başında hayvancılık geliyor. Kış mevsimi uzun sürünce çobanlar büyük illere gidiyor. Bu nedenle çoban bulamıyoruz. Bir çobanın maaşını 3 bin 500 liraya kadar çıkardık. Ama yine kimse dönüp bakmadı. Çobanın tüm ihtiyacını besi sahibi ya da köylüler karşılıyor. Bahar gelmesine rağmen çoban bulamadığımız için hayvanları meraya çıkaramıyoruz. Bir zamanlar köye çoban olmak için hatırlı kişiler araya girerdi."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!