İşkenceci generalin mektubu ortaya çıktı!

Lahey'de 20 yıl hapis cezası onanınca zehir içerek intihar eden işkenceci eski Hırvat general Slobodan Praljak'ın 2 yıl önce yazıp mühürlediği veda mektubu açıldı. Praljak, öldükten sonra açılmasını istediği mektubunda ''Mezar ya da mezar taşı istemiyorum, küllerimi mezarlığa serpin'' dedi.

İşkenceci generalin mektubu ortaya çıktı!

Hollanda'nın Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICTY) 29 Kasım'daki temyiz duruşmasında 20 yıl hapis cezası onanınca zehir içerek intihar eden Praljak'ın intiharını 2 yıl öncesinden planlamış olabileceği belirtildi. ICTY hakkında iddianame çıkarınca 2004'te gönüllü teslim olan ve 13 yıl demir parmaklıklar ardında kalan 72 yaşındaki Praljak'ın iki yıl önce ailesine yazdığı veda mektubu ortaya çıktı.

'BEN ÖLDÜKTEN SONRA AÇIN'

'Vecernji List' isimli Hırvat gazetesinde yayımlanan mektuba göre işkenceci Hırvat general Praljak, öldükten sonra açılması notu eşliğinde mektubu mühürlemiş. Mahkemede zehir içmesi ve kaldırıldığı hastanede ölmesinin ardından savaş suçlusu generalin eşi Kacusa Babiç, çocukları Nikola ile Nataşa ve en yakın dostları mektubu birlikte açtı. İki yıl önce yazılan mektubun içinde ise savaş suçlusu olarak 20 yıl hapis cezası verilen generalin son arzusu vardı: ''Mezar ya da mezar taşı istemiyorum, küllerimi Mirogoj'a serpin.''

'DEVLET TÖRENİ' İSTEMEDİ

Ailesi Praljak'ı buraya gömmeyi planlıyordu ve taziye ziyaretine gelen bir devlet heyetiyle konuyu görüşmüştü. Ama veda mektubunu okuduktan sonra bu plandan vazgeçildi. 'Vecernji List' gazetesine göre eski general, savaş suçlusu hükmü giymişken, Hırvatistan hükümetinin kendisi için devlet töreni düzenlemesi ve bu yüzden uluslararası toplum nezdinde zor duruma düşmesini engellemeye çalıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!