Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"İşkence iddiaları yalan"

Adalet Bakanlığı, Gezi Parkı olayları sırasında tutuklanan 8 kişiye cezaevinde işkence yapıldığına dair haberleri yalanladı. Tutuklulara yemek verilmediği gibi iddiaların da gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

''İşkence iddiaları yalan''

 

Adalet Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan 'Gezi Tutukluları İşkence'de başlıklı habere ilişkin açıklama yaptı. Haberdeki iddiaları yalanlayan Adalet Bakanlığı, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla yazılı bir açıklama yapıldığını belirtti. Açıklamada, Gezi Parkı olayları nedeniyle Metris Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 8 tutuklunun ayrı odalara alındığı, tutukluların bulunduğu odalarda cinayet, hırsızlık, gasp, uyuşturucu ve cinsel suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunmadığı kaydedildi. 8 tutuklunun kaldığı bölümlerde oruç tutmayanların yanı sıra oruç tutanların da bulunduğu, günlük yemek dağıtımının düzenli yapıldığı ve 8 tutukluya yemek verilmediği iddialarının ise gerçeği yansıtmadığı belirtildi. 8 tutuklunun cezaevinde kaldıkları süre içinde herhangi bir şikayette bulunmadıkları kaydeden açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Görevi yaptırmamak için direnme suçundan İstanbul 31. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 2013/78 sorgu nolu 08.07.2013 tarihli tutuklama müzekkeresi ile tutuklanarak Metris Ceza İnfaz Kurumu'na gönderilen 8 tutuklu, 5275 sayılı kanunun 11.3 maddesinde belirtilen 'Tutuklular, maddi olanaklar elverdiğince suç türlerine ve taşıdıkları güvenlik riskine göre ayrı odalarda barındırılırlar. Aralarında husumet bulunanlar ile iştirak halinde suç işlemiş olanlar aynı odalarda barındırılmazlar ve birbirleri ile temas etmelerini engelleyecek tedbirler alınır' hükmü uyarınca ayrı bölümlere alınmışlardır. İlgili kişilerin kaldıkları bölümlerde cinayet, hırsızlık, gasp, uyuşturucu ve cinsel suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır. Habere konu edilen kişilerin kaldıkları bölümlerde oruç tutmayanların yanı sıra, tutanlar da bulunmaktadır. Bu nedenle de günlük yemek dağıtımı düzenli olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla 'oruç tutan mahkumların yanlarına yerleştirildikleri için yemek yemelerine de izin verilmediği' iddiası doğru değildir. Cezaevi yönetimine ve revirine, söz konusu tutukluların darp edildiklerine ilişkin sözlü veya yazılı herhangi şikayet iletilmemiştir. Haberde ismi geçen 8 kişi ile kurum müdürü tek tek görüşmüş ve bu kişilerin habere konu edilen iddialar konusunda herhangi bir şikayetleri olmadığı kendi imzaları ile kayıt altına alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!