Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İsimsiz bebek "Fatima" adıyla defnedildi

Srebrenitsa'da 8 binin üzerinde Boşnak'ın katledildiği soykırımın "isimsiz" kurbanı olan bebek "Fatima" adıyla toprağa verildi.

İsimsiz bebek ''Fatima'' adıyla defnedildi

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve 8 bin 372 Boşnak erkeğin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümü kapsamında Potoçari Anıt Mezarlığı'nda gerçekleştirilen törende, 409 kurbanın cenazesi, kılınan namazın ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

1995 yılı Temmuz ayında yaşanan soykırımda doğduğu gün hayatını kaybeden ve annesinin isteği üzerine mezarına "Fatima" ismi yazdırılan bebek de cenaze töreninde defnedildi.

"Fatima" bebeğin küçük tabutu, vatandaşlara duygulu anlar yaşattı.

Ratko Mladiç komutasındaki birlikler, BM'nin "güvenli bölge" olarak ilan ettiği Srebrenitsa'yı ele geçirmese ve katliam yaşanmasaydı, ''isimsiz'' bebek bu yıl 18 yaşında olacaktı.

Bebeğin annesi Hava Muhiç ve katliamın yaşandığı 1995 yılında 5 yaşında olan büyük kardeşi, bugün Bosna Hersek'ten ve Srebrenitsa'dan çok uzakta Fransa'da yaşıyor.

Bu yılki toplu cenaze törenine katılmak için Bosna Hersek'e gelen anne Hava Muhiç, tüm akrabalarının Potoçari Anıt Mezarlığı'nda gömülü olduğunu ve bu nedenle kızının da buraya gömülmesini istediğini söyledi.

Yetkililerden, ''isimsiz'' kızının tabutuna isim yazılmasını rica ettiğini belirten Hava Muhiç, ''İsimsiz olarak defnedilmesini istemedim" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!