İşçinin maliyeti yüzde 33 artacak

Toplu sözleşme 8 günlük grev sonunda imzalandı...

İşçinin maliyeti yüzde 33 artacak

Sektörün ücret politikalarında belirleyici olan 12 bin işçiyi kapsayan toplusözleşme 8 günlük grev sonunda imzalandı. TÜTSİS'e göre üç yıl sonunda bir işçinin maliyeti yüzde 33 artacak

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜTSİS) ile Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF) arasında 23 Ağustos'ta, Tekstil İşçileri Sendikası ile Öz İplik-İş'le 27 Ağustos'ta imzalanan üç yıllık toplusözleşmelerle tekstil sektörünün sendikalı ayağında ücret maratonu son buldu. Asıl belirleyici olan TEKSİF'le yaşanan süreç oldu. Bilindiği gibi TEKSİF'le imzalar sekiz günlük bir grev sonrasında atılabildi. İşveren tarafı da yeni ücretlerin işçilik maliyetlerini ne kadar artırdığını hesapladı. Bir işçinin işverene maliyeti geride başta bıraktığı çalışma süresi, yani kıdemi olmak üzere birçok parametreden etkileniyor. Ancak TÜTSİS'in ortalama üzerinden yaptığı hesaplamaya göre maliyet ilk altı ay için yüzde 15.5 arttı. Maliyet artışı üç yıl sonunda yüzde 33.6'ya ulaşacak. Bir işçinin işverene maliyeti ücret, ücrete bağlı ödemeler, sosyal yardımlar, ayni yardımlar, yasal ödemeleri içeriyor. Parasal tutar bakımından maliyet sendikalı işçi çalıştıranlarda bir asgari ücretli için 2 bin 547 liraya ulaştı. 10 yıllık işçinin maliyeti ise 3 bin 183 lira oldu. Toplusözleşme süreci yaklaşık 12 bin işçiyi kapsadı. Aslında tekstil ve hazırgiyim sektöründe 87 bin 567 işçinin sendika üyeliği bulunuyor. Sektörde kayıtlı toplam 907 bin 347 kişi çalışıyor. Yani sektördeki sendikalaşma oranı yüzde 9.6'da kalıyor.

'RİSKİ BİZ ALIYORUZ'
Toplusözleşme süreci toplam çalışan sayısının yüzde 1.3'ünü ilgilendiriyor. Ancak sektördeki kurumsal firmalar ücret politikasını TÜTSİS'in toplusözleşme sürecine göre şekillendiriyor. Bu da TÜTSİS üyelerinde tepkiye neden oluyor. Bu hafta sekiz günlük grevden çıkan dört şirketin tepelerindeki isimlerin görüşlerine başvurduk. Bunlardan Tekstüre Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Koç, "Grev riskini biz alıyoruz. Diğer firmalar bizim sözleşmemizi referans alıyor. Belki benden daha ucuz sözleşme imzalıyorlar. Bunu bilmiyoruz" diyor.

Sendikalı işçinin KIDEMİ 8.5 YIL

Tekstil sektöründe sendikalı işçilerin kıdem ortalaması 8.5 yılken sendikaların olmadığı işyerlerinde süre 2.5 yıla düşüyor. Sendikalı tekstil işçileri Türkiye'nin kıdem ortalamasının üzerinde yer alıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!