Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İşçi servisleri kalkıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaray Emek hattının 15 Aralık'ta hizmete girmesiyle Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaların işçi servislerinin kalkacağını, aylık abonmanlık kartıyla işçilerin Bursaray'ı kullanmaya başlayacağını bildirdi. Bursaray'ın kullanım oranının yüzde 23'lerden yüzde 38'e çıktığını anlatan Başkan Altepe, bugün itibariyle günlük yolcu sayısının 181 bine çıktığını bildirdi.

İşçi servisleri kalkıyor

AS TV'de yayınlanan Hasan Boztürk''ün hazırlayıp, sunduğu 'Satırbaşı' programına konuk olan Başkan Altepe, raylı sistem yatırımlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Nüfusu milyonu aşan kentlerde kitlelerin kesintisiz ulaşımının sağlanması için raylı sistemlerin ve toplu taşımanın kaçınılmaz olduğunu kaydeden Başkan Altepe, Bursalıların gün geçtikçe raylı sisteme daha fazla ilgi göstermeye başladığını vurguladı.

KULLANIM ORANI YÜZDE 15 ARTTI

Bursaray kapasite kullanım oranlarının her geçen gür arttığını ifade eden Başkan Altepe, göreve geldikleri 2009 yılında Bursaray'ın günlük ortalama yolcu sayısının 131 bin olduğunu söyledi. Başkan Altepe, 2010 yılında bu rakamın 143 bin çıktığını ifade ederek, "Bugün itibariyle günlük yolcu sayımız 181 bine ulaştı. Yani biz göreve geldiğimizde yüzde 23'lerde olan kullanım oranı yüzde 38'lere çıktı ve bu rakam her geçen gün artıyor" dedi.

İŞÇİ SERVİSLERİ KALKIYOR

Kamu kurum ve kuruluşlarının her yıl servis ihalesi için belediyeden onay alması gerektiğini ve raylı sistem ağının genişlemesi nedeniyle kimseye onay vermediklerini belirten Başkan Altepe, yaklaşık 4 bin 500 personelin çalıştığı Görükle kampüsüne servis taşımacılığının yılbaşından itibaren kaldırılacağını söyledi. Üniversitede görevli personelin de bundan sonra Bursaray'la ulaşımlarını sağlayacağını belirten Başkan Altepe, "Bunun yanında Emek hattını da 15 Aralıkta hizmete açıyoruz. Hat Renault fabrikasının önüne kadar uzuyor. Bu sayede Organize sanayi bölgesindeki firmalarımızın da servisle işçi taşımalarına gerek kalmayacak. Onlar da raylı sisteme yönelecek. Bu konuda çalışmalarımız ve firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Firmalara işçiler için aylık kartlar vereceğiz. Bu sayede hem Bursarayda kapasite katlanırken, bölgedeki trafik yükü de önemli ölçüde azalacak" diye konuştu. Bursarayda toplu karta geçiş çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, aylık kart alan vatandaşların indi bindi maliyetlerinin 50-60 kuruşa düşeceğini belirterek, vatandaşın toplu taşıma ile ulaşım giderlerinin minimuma ineceğini de sözlerine ekledi.
ZEVK İÇİN YATIRIM YAPMIYORUZ

Kamu hizmeti veren bir kurum olarak tek hedeflerinin halkın mutluluğu olduğunu kaydeden Başkan Altepe, yıllık 250 milyon TL ulaşıma yatırım yaptıklarını söyledi. Bursa'nın şuanda 1,5 milyar TL'lik raylı sistem hattına sahip olduğunu dile getiren Başkan Altepe, "Böyle bir ihtiyaç olmasa niye bu yatırımları yapalım. Biz zevk için yatırım yapmıyoruz. Keşke bunu özel sektör yapabilse. Biz bu kadar yatırım yaparken, kar etmek gibi bir hedefimiz de yok. Sistemin kendi kendini döndürmesi bizim için yeterli. Bu kadar büyük bir yatırımı maliyetine çalıştırmamızın tek nedeni kamu yararı ve halkımızın mutluluğudur" dedi.

BİR TRAMVAY 100 DOLMUŞA BEDEL

Şehir içi tramvay hatlarının hayata geçmesi yönündeki çalışmaların da hızla sürdüğünü belirten Başkan Altepe, bu çalışmaların tamamen alanında uzman kişi ve firmalar tarafından yürütüldüğünü söyledi. Dünyada 30'un üzerinde başkentin ulaşım planlamasını yapan Dr. Brenner firması ile çalıştıklarını kaydeden Başkan Altepe, "Biz garaj-heykel tramvay hattını yapacağız. Dr. Brenner firması da bize bu hat kurulduğunda hangi güzergahlar oluşturulmalı, hangi bölgelerden kaç yolcu nasıl bu hatta ulaşır gibi çözümler üretiyor. Bugün bir tramvayın 250 yolcu ile heykele çıkması demek, ortalama 2,5 yolcudan 100 adet taksi dolmuşun heykele çıkması demektir. Yani tramvayla birlikte trafik yoğunluğu önemli ölçüde azalacak ve elektrikle çalışan tramvaylar sayesinde trafik gürültüsü ve egzoz gazı kirliliği de ortadan kalkacak. Trafikten arındırılmış, yaya yolları parkları, meydanlarıyla çağdaş bir kent merkezi ortaya çıkmış olacak" diye konuştu.

80 MİLYON LİRA KASAMIZDA KALDI

İhalesi seçim döneminde yapılan Görükle hattında akılcı değişiklikler yaparak, yaklaşık 80 milyon TL'ye mal olacak Emek hattını hiç para harcamadan tamamladıklarını ifade eden Başkan Altepe, bu paranın belediyesinin kasasında kaldığını vurguladı. İhalesi yapılan projede bazı yanlışlıklar ve onaylanmayan ilaveler olduğunu dile getiren Başkan Altepe, "Biz bu lüzumsuz ilavelerin kaldırılarak bu para ile daha fazla hat yapılması gerektiğini belirledik. 6,5 kilometre hattın bedeli 250 milyon TL. Bizim ilave 2,5 kilometremiz var bu da yaklaşık 80 milyon TL'ye geliyor. Yani Emek hattını bitirmek için 80 milyon TL ilave para vermemiz gerekiyordu. Bu para kazamızda kaldı. Bunun yanında Görükle hattının son durağı Acil Servis'in doğu tarafında kalıyordu. Biz düzenlemeyle Acil Servis'in ilerisine uzatmış olduk. Kampüse güvenli girişin sağlanması için bu üniversite senatosunun talebiydi. Ayrıca bu değişiklikle gelecekte hattın Görükle'ye kadar uzatılmanın önünü açtı. Aksi halta son durak binaların arasında kalacaktı" diye konuştu. Taksi dolmuşların kaldırılarak taksiye dönüştürüleceğini belirten Başkan Altepe, Bursa'da normalde 2 bin taksi olması gerekirken, bugün çalışan taksi sayısının 700 civarında olduğunu vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!