İşçi kadını öpen Duterte'den savunma

Filipinler Başbakanı Rodrigo Duterte, "Eğer tüm kadınlar protesto için imza toplarsa, istifa edeceğim" dedi.

İşçi kadını öpen Duterte'den savunma

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin canlı  yayınlanan bir etkinlikte yurt dışında çalışan Filipinli işçi kadını dudağından  öpmesine gelen tepkilere karşılık, "Eğer tüm kadınlar protesto için imza toplarsa  istifa edeceğim." dedi. 

GMA News internet sitesindeki habere göre, 3 günlük Güney Kore  ziyaretini tamamlayarak ülkesine dönen Duterte, basın mensuplarının sorularını  cevapladı.

Güney Kore ziyaretindeki bir etkinlikte, çoğunluğu Filipinli  işçilerden oluşan kalabalığa hitap ederken sahneye çağırdığı iki Filipinli  kadından birini dudağından öpmeye ikna eden Duterte, tepkilere karşı, "Eğer tüm  kadınlar protesto için imza toplarsa istifa edeceğim." diye konuştu.

Duterto, kadını öperken kötü niyetli olmadığını belirterek, "Bu sadece  eğlence içindi. Öptüğüm kişi şikayet etmiyor ancak başkaları şikayette bulunuyor.  Kötü niyetli olsam bunu ortalıkta yapmam. Onu öperken oradaki herkes eğleniyordu.  Sadece basit bir öpücük." ifadelerini kullandı.

Filipinler kadın hakları örgütü Gabriela tarafından yapılan  açıklamada, Duterte'nin davranışı, "kadın düşmanı bir devlet başkanının  tiksindirici numaraları" olarak nitelendirilmişti.

Örgüt, Duterte'yi yargısız infazlar, vergi reformları ve yolsuzluklar  nedeniyle hızla düşen popülaritesini gizlemek amacıyla sürekli "maço" tavırlar  sergilemekle eleştirmişti.

Bazı sosyal medya kullanıcıları Duterte'nin hareketini "istismar"  olarak nitelerken, bazıları da devlet başkanının otoritesini yoksul bir kızı ikna  etmek için kullandığını yazdı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!