İŞADAMINDAN 5 YILDIZLI HUZUREVİ

Bursa'nın Kaplıkaya semtinde Fethiye Dörtçelik Huzurevi'nin yanında 15 yıldır bitirilemeyen huzurevi, hayırsever işadamı Faik Çelik'in katkısıyla kısa sürede tamamlanarak hizmete açıldı.

İŞADAMINDAN 5 YILDIZLI HUZUREVİ

Büyükşehir Belediyesi Huzurevi bahçesinde hayırsever Nihal Sofuoğlu tarafından yaklaşık 35 yıl önce Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanan arazi üzerinde inşaatına başlanan, ancak bugüne kadar bir türlü tamamlanamayan huzurevi, 5 yıldızlı otel konforunda hizmet verir hale getirildi. Göreve gelir gelmez ilk olarak bu binanın tamamlanmasını acil yapılacak işler arasına aldıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hayırsever işadamı Faik Çelik'e bununla ilgili talebi söylediklerinde yarım saat içinde olumlu cevabını alarak, inşaatına başlandığını belirtti..
Ağırlıklı olarak yatalak yaşlılara hizmet verecek olan 120 yatak kapasiteli huzurevi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Yaklaşık 15 yıldır atıl halde duran binayı Bursa'ya kazandırmak işadamı Faik Çelik'i devreye sokan Altepe, Türkiye'nin en fazla göç alan şehri Bursa'da göçe bağlı olarak bazı sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Bursa'yı daha yaşanılabilir bir şehir haline getirmek için devlet imkanlarıyla gerçekleştirilen projelerin yanında ortak akıl ve kolektif çalışma sergileyerek kent dinamiklerini de yatırımlara ortak ettiklerini kaydeden Başkan Altepe, "Son 7 yıl içinde hayata geçirdiğimiz projelerde 100'lerce proje ortağımız oldu. Özellikle tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmalarının büyük bir bölümünde ve Balkanlar'da yapılan çalışmaların tamamını proje ortağımız olan sponsorlarıma yaptırıyoruz. Bu binanın yapılması konusunda da bugüne kadar Bursa için sosyal sorumluluktan kaçınmayan hayırsever işadamımız Faik Bey'den destek istedik. Bizi kırmadı ve kısa zamanda bu binayı Bursa'ya kazandırdı. Kendisine teşekkür ediyorum" dedi.
Bursa'da ilk darülacezenin 1891 yılında kurulduğunu ve Alacahırka'da darülaceze adıyla 1952 yılına kadar hizmet verdiğini ifade eden Başkan Altepe, 1952-1971 yılları arasında düşkünler evi olarak Duaçınarı semtinde hizmet veren kurumun 1974 yılında huzurevi adı ile şu anki alanda bulunan 1 nolu hizmet binasında hizmet vermeye başladığını kaydetti. 1998 yılında Fethiye Dörtçelik binasının hizmete girmesiyle 310 yatak kapasiteli Türkiye'nin en büyük huzurevi olarak hizmetlerin sürdürüldüğünü hatırlatan Başkan Altepe, "1891 yılından bu yana hizmet veren Türkiye'nin ilk huzurevine sahibiz. Hayırsever işadamımız Faik Çelik tarafından yaptırılan yeni bina günümüz şartlarına uygun tam donanımlı olarak inşa edilmiştir. Yaşlıların her türlü ihtiyacını karşılayacak özellikte, elektrikli ortopedik yatak ve mobilyalarla iki kişilik odalar oluşturulmuştur. Bursa, yaşlılarımızın bütün güzellikleri
yaşayabilecekleri modern bir binaya kavuşmuştur" diye konuştu.
İnsanların aş ve iş bulma umuduyla köylerden şehirlere göç ettiğini dile getiren Devlet Bakanı Faruk Çelik ise, daha iyi hayat standartlarına kavuşma umuduyla tüm aile fertlerinin çalıştığını, bundan en fazla zararı yaşlıların gördüğünü ifade etti. İnsanların aile büyüklerini ziyaret etmek yerine tatili tercih ettiğini, ancak yine da aile büyüklerine sahip çıkan yeni nesiller bulunduğunu kaydeden Bakan Çelik, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Türkiye genelinde 9 bin 260 kişi kapasiteli 97 huzurevi olduğunu ifade etti.
Çelik, "Bunun yanında belediyeler, vakıflar, özel kuruluşlara ait 9 bin kişi kapasiteli 157 huzurevi daha var. Ancak günümüzde bunların da yetersiz kaldığını görüyoruz. Bizim inancımızda, örf ve adetlerimizde yaşlılara hürmet esastır. Yaşlılarımız için böyle bir tesisi Bursa'ya kazandıran işadamımız Faik Çelik ve bu konuyu kısa sürede çözümlendiren Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

"BABAM HUZUR İÇİNDE YATACAK"
Yaklaşık 6 ay önce Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin metruk haldeki binayı kendisine gösterdiğini ifade eden Faik Çelik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faik Çelik ise, "Büyük bir özen ve hevesle işe başlayıp, yaşlılarımıza yakışır bir huzurevi yaptık. Rahmetli babam Bulduk Çelik'in ismi bu huzurevinde yaşayacak. Yaşlılarımız burada mutlu bir ömür sürükçe babamın da huzur içinde yatacağına inanıyorum. Holding olarak kazandıkça paylaşma ilkesini benimsiyoruz. Paylaştıkça büyüyor; manen huzur doluyoruz" diye konuştu.
Bursa Valisi Şahabettin Harput da, hayırsever işadamı Faik Çelik'in yakında Nilüfer'de bir okul inşaatına başlayacağını, bu tür katkılarının büyük önem taşıdığını vurguladı.
Konuşmaların ardından 120 yatak kapasiteli Huzurevi'nin kurdelesini kesen protokol mensupları daha sonra binayı gezdi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!