İş sağlığı güvenliği uzmanları, üst çatıda birleşmek istiyor

Bursa İş Sağlığı Güvenliği Derneği (BİGDER) tarafından 'İş Sağlığı ve Güvenliği çalışanları nasıl örgütlenmeli' konulu çalıştay düzenlendi.

İş sağlığı güvenliği uzmanları, üst çatıda birleşmek istiyor


Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Denizli, Antalya, Gaziantep İSG Dernek Başkanları ile yöneticilerinin de katıldığı çalıştayda İş sağlığı ve güvenliği çalışanlarının mesleki anlamda örgütlenmesi konusu masaya yatırıldı. BİGDER Başkanı Sema Özkan, "Dünyada ve ülkemizde de kabul gören yerelden merkeze doğru örgütlenme ilkesine göre hedefimiz, yerelde kurulacak olan derneklerin Ankara da bir üst birlik oluşturarak İş Sağlığı Güvenliği çalışanlarının tek, güçlü ve etkin bir örgüt yapısına kavuşmasıdır. Çünkü Merkezden yerele doğru yapılan örgütlenmeler tabanda rağbet görmemektedir. Üst örgütteki oligarşik bir yapının örgütü siyasi ve ticari çıkarları için kullanmalarına daha sık rastlanmaktadır. Bu şekilde merkezi örgütler işlevsiz kalmakta ve itibarsızlaşmaktadır" dedi.
Sosyal medyanın hızlı örgütlenme ve taleplerin çok daha etkin bir şekilde dile getirilebilmesi için önemli olduğuna dikkat çeken Özkan, "Son genel kurulumuzda bu konuda etkinliğimizin artması için sosyal medya üzerinden daha güçlü bir yapılanmayı hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı başlattık. Bu gün yapmakta olduğumuz çalıştaya binlerce İSG çalışanı web tabanlı televizyon üzerinden katkı ve katılım sağlayabilecektir" şeklinde konuştu.
Derneğin kurucu başkanı Mesut Toraman ise, çeşitli platformlarda bir çatı kuruluşu oluşturmanın önemine değindiklerini belirterek, iş sağlığı güvenliği uzmanlarını bu konuda birlikteliğe çağırdı. Toraman, iş sağlığı güvenliği uzmanlarının üst çatıda birleşeceğine inancının tam olduğunu dile getirerek, dağınık bir örgütlenmenin kimseye bir yarar getirmeyeceğinin altını çizdi.
Çeşitli illerden iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının katıldığı çalıştayı, internet üzerinden yayın yapılarak, Türkiye'deki iş sağlığı ve güvenliği uzmanları canlı olarak izleyebilme şansı sağlandı. Çalıştaya telefonla katılan iş sağlığı güvenliği uzmanları da görüş ve önerilerini ileterek bilgi paylaşımında bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!