İrlanda'dan Filistin açıklaması!

İrlanda Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Simon Coveney, Filistin ile İsrail arasındaki barış müzakerelerinde ilerleme olmaması halinde ülkesinin Filistin devletini tanıyabileceğini söyledi.

İrlanda'dan Filistin açıklaması!

Dublin'e resmi ziyarette bulunan Filistinli mevkidaşı Riyad el-Maliki  ile ortak basın toplantısı düzenleyen Coveney, "Filistin devletini sadece  'şimdilik tanımamak' yönünde bir tercihte bulunduk ancak eğer diyaloğun işleyişi  konusundaki bu umutsuzluk devam ederse, çok açık nedenlerden dolayı bu  tercihimizi gözden geçirmeye mecbur kalacağız." dedi.

Simon Coveney, İrlanda'nın Filistin devletini tanıması halinde  onu  Avrupa'da başka ülkelerin de  izleyebileceğinin altını çizdi.

Coveney, ülkesinin bazı Arap ve Avrupa devletleri ile Filistinli  temsilcileri bir araya getirecek bir toplantı düzenleyerek barışı sürecini  yeniden başlatma girişiminde bulunmayı düşündüğünü de açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Birlemiş Milletler aracılığıyla Filistin'e  yardımları kesmesini "hata" olarak nitelendiren Simon Coveney, buna karşılık  İrlanda'nın 4,5 milyon avroluk yardım tutarını 7 milyon avroya çıkaracağını dile  getirdi.

Temmuz ayında da İrlanda Senatosu, işgal altındaki topraklarda  üretilen malların ithalatını ve ticaretini yasaklayan yasa tasarısını kabul  etmişti.

Tasarı, parlamentonun alt kanadının da onayını alması halinde  yasalaşacak. Tasarının yasalaşması halinde İrlanda, İsrail yerleşimlerine yönelik  bu tür bir yasağı getiren ilk AB ülkesi olacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!