Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Irkçılık yarışı

İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in Paris ziyaretinde ünlü metro istasyonu Gare du Nord istasyonundaki Müslüman ve Afrikalı çalışanlar zorunlu izne çıkarıldı

Irkçılık yarışı

 İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Paris'e 8 Mart tarihinde gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Fransa'nın çok büyük bir skandala imza attığı ortaya çıktı. Peres'in, Paris'in en büyük Garı olan 'Gare du Nord'a gelişi sırasında, söz konusu istasyonda çalışan Afrikalı ve 'Müslümana benzeyen' tüm çalışanların zorunlu olarak izne çıkarıldığı ortaya çıktı. Afrikalı ve 'Müslümana benzeyen' çalışanların zorunlu izne çıkarılması talebinin İsrail tarafından geldiği öğrenildi. İsrail kaynakları iddiaları yalanlarken hen İsrail hem de Fransa tarafı bu konunun kendileri ile ilgili olmadığını ileri sürdü.

Kimse üstlenmek istemiyor

Fransa yeni bir İslamofobia skandalı ile çalkalanıyor. Skandalın kahramanı ise İsrail cumhurbaşkanı Şimon Peres, Fransa İçişleri Bakanlığı ve SNCF isimli demiryoli şirketi. Skandalı ortaya çıkaran ise Demiryolu Sendikası olan Sud Rail. Geçtiğimiz hafta Paris'i ziyaret eden Peres'in bu ziyareti sırasında uğradığı Gare du Nord'a çalışan Afrikalı ve 'Müslümana benzeyen' tüm çalışanların zorunlu olarak izne çıkarıldığı ortaya çıktı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından bir açıklama yapan İsrail Büyükelçiliği söz konusu talebin kendilerinden gelmediğini ileri sürdü. Fransa içişleri bakanlığı da bu talebin kendilerine ait olmadığını savundu demiryolunu işletin şirketin sorumlu olduğunu savundu.

'Bana beyaz işçi getirin'

Demiryolu işçileri sendikası Sud-Rail'in olaya el koyması üzerine kamuoyuna yansıyan olayda Fransa devlet demiryolu şirketi SNCF'in birlikte çalıştığı Itimeria firmasının işçileri arasında Müslümanlara yönelik ayrımcılık yaptığı belirtildi. Gare du Nord'a trenle gelecek olan Peres'in eşyalarını taşıyacak işçiler belirlenirken, esmer ve müslüman işçilerin özellikle istenmediği ve firma yetkilisinin "bana beyaz ve Fransız işçi getirin" dediği öne sürüldü. Sendika temsilcisinin star'a yaptığı açıklamaya göre, olay sendikaya yansıyınca firma sorumluları üç kez ifade değiştirdi."Önce gar protokolü, ardında İsrail büyükelçiliği ve en sonunda da İçişleri Bakanlığı'na topu attılar ve bahaneleri önlem prensipleriydi," diyen Sud Rail sendikası sorumlusu, bugün bütün işçilerin ifadelerinin alındığını ve firma bünyesinde yapılan bu soruşturma sonuçlarının hafta içinde açıklanacağını belirtti. İsrail büyükelçiliği ise Fransız basınına yansıyan açıklamasında, Peres'in eşyalarının kamyonla geldiğine işaret edip, haberlerin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.


Geçmişin faturasını bu ayrımcılıkla mı ödüyor?


SNCF, Yahudi soykırımı sırasında Nazi kamplarına trenlerle Yahudileri taşıması nedeniyle açılan davalarda tazminat ödemeye mahkum olmuş bir şirket. 2009 yılında Avrupa parlamentosu milletvekili Alain Lipietz'in açtığı dava sonucunda da SNCf tazminata mahkum olmuştu. Paris yakınlarında bulunan Drancy'den 75 721 Fransız yahudisinin toplama kamplarında hayatını kaybettiği öne sürülürken, SNCF şirketi Nazilerle işbirliği suçlamasında mahkum edilmişti. Şirket ise arşivlerini açarken, 20 bin Yahudiyi 1943 ve 1944 yılları arasında trenlerle Nazi kamplarına taşıdığını kabullenmişti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!