Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'İran Trump'ın sonunu görecek ancak o İran'ın sonunu asla göremeyecek'

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ı "terörist" olarak niteleyerek, "İran Trump'ın sonunu görecek ancak o İran'ın sonunu asla göremeyecek." dedi.

'İran Trump'ın sonunu görecek ancak o İran'ın sonunu asla göremeyecek'

Zarif, resmi temaslarını sürdürdüğü Pakistan'ın başkenti İslamabad'da,  Tahran-Washington hattında yaşanan gerilime ilişkin İran medyasına açıklamalarda  bulundu.

ABD yönetiminin, İran'a yönelik teröre destek suçlamalarına değinen  Zarif, "Trump, bir çok kez İran halkını bu lakapla (terörist) suçladı ancak bu  lakap sadece kendisine yakışıyor. Eğer bir terörist varsa bu ekonomik terör suçu  işleyen Trump'ın kendisidir." dedi.

Trump'ın pazar günü Twitter hesabından paylaştığı, "İran savaşmak  istiyorsa bu resmen İran'ın sonu olur." şeklindeki mesajına da cevap veren Zarif,  "İran, Trump'ın sonunu görecek ancak o İran'ın sonunu asla göremeyecek. İran  binlerce yıldır var ve var olmaya devam edecek. Yeni ortaya çıkan bir ülke İran  hakkında bu şekilde konuşamaz." ifadelerini kullandı.

ABD-İran gerilimi

Trump yönetimi, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018'de  çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan  yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu  "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD'nin yaptırımlarına karşılık 8  Mayıs'ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya  başladığını ve anlaşmanın taraflarına İran'ın çıkarlarını koruyacak önlemler  alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu.

ABD, iki hafta önce önce İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir  amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli  B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü Basra Körfezi'ne  sevk etmişti.

Trump pazar günü Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "İran savaş isterse  bu İran'ın resmen sonu olur. Hiçbir zaman ABD'yi tehdit etme." ifadeleriyle  İran'ı tehdit etmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!