'İran Kuzey Irak'la sınırları kapattı' iddiası!

rak'ta Bağdat hükümetine bağlı güçlerin, Kerkük'ün güneyinde konuşlandığı ve kente girme hazırlıkları yaptığı öngörülüyor, kentte gergin bekleyiş sürüyor... Kent çevresinde Peşmerge ve Haşdi Şabi güçleri arasındaki mesafenin yer yer 10 metreye kadar düştüğü, karşılıklı hendeklerin kazıldığı belirtiliyor. İran merkezli Tesnim haber ajansı İran'ın Kuzey Irak ile bulunan sınır kapılarını kapattığını aktardı.

'İran Kuzey Irak'la sınırları kapattı' iddiası!

İran merkezli Tesnim haber ajansı İran'ın Kuzey Irak ile bulunan sınır kapılarını kapattığını aktardı. Pervezhan Sınır Kapısı Müdürü Ali Tevfik, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "İran tarafının bu sabah Irak'ın Süleymaniye kentine açılan sınır kapısını kapattığını" belirtti.  Tevfik, sınır kapısının kapatılması nedeniyle ticari hareketliliğin ve geliş-gidişlerin durduğunu ifade etti.  İran ile IKBY arasında petrol ve ticari ürün geçişinin sağlandığı üç sınır kapısı bulunuyor.

Tahran'ın Kuzey Irak'la sınır kapılarını kapattığı haberine İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yalanlama geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı Kuzey Irak'la sınır kapılarının kapatıldığı haberlerinin asılsız olduğunu duyurdu. 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, "Irak merkezi hükümetinin talebi üzerine Kürt bölgesiyle olan hava sahamızı kapattık ancak bildiğim kadarıyla bölgede yeni bir gelişme yaşanmadı" dedi.

"BİR SINIR KAPISI KAPATILDI" İDDİASI 

Pervezhan Sınır Kapısı Müdürü Ali Tevfik, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "İran tarafının bu sabah Irak'ın Süleymaniye kentine açılan sınır kapısını kapattığını" belirtti.

Tevfik, sınır kapısının kapatılması nedeniyle ticari hareketliliğin ve geliş-gidişlerin durduğunu ifade etti.

İran haber ajansı Tasnim "acil koduyla" geçtiği haberinde, İran'ın Kuzey Irak'la sınır kapılarını kapattığını iddia etmişti. 

İran ile IKBY arasında petrol ve ticari ürün geçişinin sağlandığı üç sınır kapısı bulunuyor.

KRİTİK ZİYARET

İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyonlarından sorumlu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Kuzey Irak'ta olduğu öğrenildi. Kasım Süleymani'nin temaslarında gündemin Bağdat ile Erbil arasındaki gerilim olduğu bildirildi.

NELER YAŞANDI?

Kentin güneyinde konuşlanan Irak güvenlik güçlerinin, Kerkük Askeri Havalimanı ve petrol kuyularını Peşmerge'den geri almak için operasyona başlamasının an meselesi olduğunu duyurdu.

Gerginliğin dorukta olduğu Kerkük'ün birçok bölgesinde sokakların boş olduğu görülüyor. Kerküklü siviller, yaşanan gerginliğin yol açabileceği çatışmadan dolayı evlerinden çıkamıyor. 

Kentte Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı mahallelerde ise gönüllüler taşıdıkları silahlarla Peşmergelerle sokaklarda dolaşıyor. 

Irak Parlamentosunca görevden alınan Kürt kökenli Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in Kerkük'te Peşmerge kıyafeti giymiş onlarca silahlı kişiyle birlikte olduğu fotoğraflar sosyal medyada yayınlandı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!