Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'İran'ın ABD'ye ihtiyacı yoktur'

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran yönetiminin ABD'ye ihtiyacı bulunmadığını ve bu ülkeyle ilişki geliştirme peşinde olmadığını söyledi.

'İran'ın ABD'ye ihtiyacı yoktur'

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyeleriyle bir  araya gelen Zarif, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ile müzakerelere  ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a yönelik yaptırımlarını "ekonomik  terörizm" olarak nitelendiren Zarif, Washington yönetiminin buna son vermesi  gerektiğini belirtti.

ABD'nin maksimum baskı politikası yürüttüğünü ve müzakereye hazır  olduğu yönündeki açıklamaların da kamuoyu üzerindeki baskıyı artırma amaçlı  olduğunu savunan Zarif,  "İran'ın ABD'ye ihtiyacı yoktur ve bu ülke ile ilişki  geliştirme peşinde değildir. ABD'liler İran'ın başka ülkelerle olan ilişkilerinde  problem oluşturmasın yeter." ifadelerini kullandı.

Uluslararası kamuoyunun ABD'nin açıklamalarını uygulamalarına bakarak  değerlendirdiğine dikkati çeken Zarif, İran'ın dış politikada komşu ülkelerle  ilişkilerini geliştirmeye odaklandığını ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin bölge  ülkelerine yapacağı ziyaretlerin de bu kapsamda olacağını dile getirdi.

Zarif, akşam saatlerinde Tahran'a ulaşan Almanya Dışişleri Bakanı  Heiko Mass'ın İran için özel bir mesaj getirmediğini belirterek, Berlin  yönetiminin nükleer anlaşmanın devam etmesinden yana olduğunu ancak sadece  açıklamalarla yetinmemeleri gerektiğini ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!