İran'dan Türkiye'ye sürpriz teklif

İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli, Suriye'ye askeri müdahale için Türkiye'ye sürpriz bir teklifte bulundu.

İran'dan Türkiye'ye sürpriz teklif

Bigdeli, İran ve Türkiye'nin bölgedeki bütün sorunlara birlikte bölgesel bir çözüm yolu bulabilmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'ye İttifak-ı İslam (İslam ittifakı) çağrısı yaptı. "Biz birlikte batılıların, bölgenin düzenini bozan komplolarını da bozabiliriz. Diğer taraftan da Müslümanların arasını açmak, o yöndeki projeleri de gün yüzüne çıkarıp bertaraf edebiliriz. Biz onların İslam dünyasını zayıf düşürmekte kendilerine eşlik etmemeliyiz" dedi.

"SURİYE MESELESİ BİR DÜNYA SORUNUDUR"
Bigdeli, Suriye sorununun tek Suriye'ye ait bir sorun olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizerek, "Suriye meselesi şu anda dünyamızın parçasının bir sorunudur. Büyük oyunu göz önünde bulundurmayan taraflar, sorunu başka şekilde ele alacaklarsa kesinlikle yanılacaktır" dedi.

Batılı ülkelerin, Müslümanların uyanışı karşısında bölgedeki kendi konumlarını korumak peşinde olduklarını ileri süren Bigdeli, batılı güçlerin bölge ülkelerinin içinde sorun yarattığına ve Müslüman ülkeler arasına nifak soktuğuna işaret etti.

"TÜRKİYE VE İRAN ORTAK HAREKET ETMELİ"
Büyükelçi Begdeli, Suriye'deki çatışmaların daha da uzun sürmesi halinde bölgedeki ülkelerin güç ve kapasitesini zayıflatacağını savunarak, sorunun çözümü için İran ve Türkiye'nin ortak çözüm bulma yönünde ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

"TÜRKİYE MISIR VE İRAN İSLAM'IN TEMEL DİREĞİDİR"
Mısır'daki son gelişmeleri de değerlendiren Bigdeli, ''Mısır halkının ABD ve batının baskı ve dayatma planından çıkmaları, onurlu bir çaba olmuştur. Dolayısıyla şu anda Mısır'daki koşullar özellikle son katliam bütün İslam dünyasını endişelendirmiştir. Ümit ediyorum ki Müslüman ülkeler, özellikle Türkiye ve İran, tutumlarını birbirine yakınlaştırır ve Mısır halkının bu haklı mücadelesinde başarıya ulaşması için yardımcı olabilir. İran, Türkiye ve Mısır, İslam dünyasının üç önemli ve temel direğidir" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!