Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İran'dan son bomba

İran, güdümlü füzelerle donatılmış gemilerini, ABD kara suları sınırının yakınına yollamayı planlıyor.

İran'dan son bomba

İran deniz kuvvetlerinin, kıyı bölgeleri ve savaş gemilerini 200 kilometre uzaklıktan vurabilen kısa menzilli füzelerle donatıldığı haberi, İran Savunma Bakanı Ahmet Vahidi tarafından açıklandı.

Bakanlığın internet sitesinden yayımlanarak gündeme "bomba" gibi düşen bildiride Vahidi, Devrim Muhafızları'na ait filonun ve ordu donanmasının, "Kader" isimli çok sayıda güdümlü füzeyle kuşandırıldığını belirtti.

Vahidi, füzelerin alçak irtifada uçtuğunu, yüksek tahribat gücüne sahip olduğunu ve normalden hafif yapısıyla hedefi tutturmada iyi performans sergilediğini ifade etti.

Kader füzeleri ilk olarak geçtiğimiz ay, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından görücüye çıkarılmıştı. Tamamen İranlı uzmanlar tarafından üretilen füzelerin, saldırı değil, savunma amaçlı kullanılacağı bildirildi.

TARİH VERİLMEDİ

Dün, İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Habibullah Sayari, gemilerini ABD kara sularına yakın bir yere mevzilendireceklerini açıkladı, ancak bunun için kesin bir tarih vermedi.
Sayari, "Kendi kara sularımızda ABD'nin yakın baskı ve tehdidiyle yüz yüze olduğumuza göre, biz de ABD'nin kara sularının yakınında güçlü bir varlık sergileyeceğiz" dedi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı, daha önce de 19 Temmuz'da, küçük bir donanmayı Atlantik okyanusuna göndereceklerini bildirmişti.

İran, yabancı kara sularına donanmalarını yollamaya "güvelik tehdidi" gerekçesiyle geçen yıl başladı. Akdeniz'e ilk kez geçtiğimiz Şubat ayında, Süveyş Kanalı'nı kullanarak iki gemi yollamış, bu hareketi ABD ile İsrail'de tedirginlik yaratmıştı.

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ CARNEY: İRAN DONANMASININ TEHDİDİNİN TUTARLI BİR YANI YOK

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, bir basın toplantısı sırasında konuya ilişkin bir soruyu, İran donanmasının tehdidinin tutarlı bir yanı bulunmadığını söyleyerek yanıtladı.

Carney, Seyyari'nin sözleri hakkında bir gazeteci tarafından kendisine yöneltilen soruyu kısaca, "Biz, böylesi açıklamaları, İran'ın donanma yeteneklerini yansıtmıyor olması nedeniyle ciddiye almayız" diyerek yanıtladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!