İran'dan Erdoğan'a 'Esad' tepkisi

İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Senayirad, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Esad ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

İran'dan Erdoğan'a 'Esad' tepkisi

İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Senayirad, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümdarlığına son vermek için" Türkiye'nin Suriye'ye girdiğine yönelik ifadelerine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esad konusundaki ifadelerini değerlendiren İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Resul Senayirad, "Erdoğan'ın Beşar Esad hükümetini yıkmaya gücü yetmez. Tasnim Haber Ajansı'nın haberine göre Senayirad, Türkiye'nin böyle bir gücü olsaydı, tampon bölge oluşturmada başarılı olurdu" görüşünü dile getirdi.

İranlı general, Türkiye'nin Ürdün'le birlikte Suriye'deki aşırıcı gruplara lojistik destek sağladığını iddia ederek, bu gruplara mali desteğin ise Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yapıldığını ileri sürdü.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fırat Kalkanı operasyonunun amacıyla ilgili sözlerine tepki gösterdi. Rahimpur, "Rusya ve İran'ın bu konuda ortak bir duruşu var. Erdoğan yeni konumu geçen hafta açıklanandan farklı olarak bununla aynı noktada durmuyor. Türkiye, Suriye'de çözüm için İran ve Rusya'nın ortak tutumuna uygun hareket ederse daha pozitif olur" dedi.  

RUSYA'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Türkiye'nin Suriye'de 'rejim değişikliğinde' ısrarcı olmasından ötürü kaygı duyduklarını açıkladı.

BBC Türkçe'nin Rus haber ajansı Interfax'a dayandırdığı habere göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, "Bölgede ABD ve müttefiklerinin Suriye politikasıyla ilgili amaçladıklarına dair hiçbir zaman yanılsama görmedik. Bu amaçlar hiçbir zaman gizli olmadı. Washington ve Ankara'da en düzeyde olacak şekilde tekrarlandığını biliyoruz, bu başkentler Suriye geleceğinde Esad'ı görmüyor" dedi.

Ryabkov, bu amacın gerçekleştirilmesi için yapılabilecek askeri operasyonlardan ötürü kaygı taşıdıklarını sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!