İran'dan dünyayı ayağa kaldıracak hamle!

İran, ABD'nin yaptırımlarına karşılık nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azaltma kararının üçüncü aşamasında uranyumu yüzde 20'den fazla zenginleştirme kapasitesine sahip gelişmiş santrifüjler kullanacaklarını açıkladı.

İran'dan dünyayı ayağa kaldıracak hamle!

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, başkent Tahran'da  düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini  azaltma sürecinin üçüncü aşamasını dün başlattığını duyurdu.

Üçüncü aşamada araştırma ve geliştirme taahhütlerini askıya  aldıklarını ve uranyum zenginleştirme için gelişmiş IR4 VE IR6 santrfüjlerine gaz  enjekte etmeye  başladıklarını aktaran Kemalvendi, "Araştırma ve geliştirme  konusundaki sınırlamaları kaldırmaya başladık. Bu aşamada çok daha gelişmiş  santrifüjler kullanacağız. Diğer tarafın sözlerini yerine getirmesi durumunda tüm  bu adımlardan geriye dönüş olacaktır. İhtiyaçlarımız doğrultusunda araştırma ve  geliştirme için yeni santrifüjler geliştireceğiz." dedi.

İran'ın yüzde 20 ve ötesinde uranyum zenginleştirme kapasitesine sahip  olduğunu vurgulayan Kemalvendi, "Uranyum zenginleştirme düzeyi hakkında bir  yükümlülüğümüz bulunmuyor ancak şu anda uranyumu yüzde 20 zenginleştirmeye  ihtiyacımız yok." diye konuştu.

UAEA denetimlerini sürdürecek

Tahran'ın anlaşmadaki taahhütlerini azaltma adımlarını şeffaf bir  şekilde sürdüreceğini vurgulayan Kemalvendi, Uluslararası Atom Enerjisi  Ajansı'nın (UAEA) nükleer tesislerdeki denetimlerini kısıtlama kararı  almadıklarını belirtti.

İran'ın, ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından  anlaşmadaki dengeyi sağlamak için taahhütlerini azaltma kararı aldığını  hatırlatan Kemalvendi,  "Avrupa, nükleer anlaşmayı kurtarmak için fazla zaman  kalmadığını bilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, önceki gün nükleer anlaşma ve  geliştirmenin sınırlanmasıyla ilgili taahhütlerini "bir kenara bıraktıklarını" ve  bu alanda ülkenin ihtiyacı olan adımları atacaklarını açıklamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!