İran'dan diplomatik ilişkileri kesen Fas'a tepki

Tahran, kendisiyle diplomatik ilişkileri kesen Fas'ın "İran'ın Cezayir Büyükelçiliğinde görevli diplomatların Polisario Cephesi ile iş birliği yaptığı" yönündeki suçlamasını reddetti.

İran'dan diplomatik ilişkileri kesen Fas'a tepki

İran Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya  göre, Bakanlık Sözcüsü Behram Kasımi, İran ile diplomatik ilişkilerini kesen  Fas'ın ülkesine yönelttiği suçlamalara cevap verdi.

Kasımi, Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita'nın, "İran'ın Cezayir  Büyükelçiliğinde görevli diplomatların Polisario Cephesi ile iş birliği yaptığı"  yönündeki suçlamasını "gerçek dışı iddialar" olarak nitelendirdi.

Fas, İran'la diplomatik ilişkilerini kesti

Fas Dışişleri Bakanı Burita dün yaptığı basın açıklamasında Fas'ın,  Lübnan merkezli Hizbullah örgütü ile Polisario Cephesi arasındaki ilişki  sebebiyle İran'ın başkenti Tahran'daki elçiliğini kapatma kararı aldığını ve İran  Büyükelçisinin de ülkeyi terk etmesini istediğini duyurmuştu.

Burita, ellerinde Hizbullah'ın Polisario'ya askeri destek verdiği ve  Cezayir'deki İran Büyükelçiliğinde görev yapan diplomatların, Hizbullah  liderlerinin Polisario liderleri ile görüşmelerini kolaylaştırdığı konusunda  bilgiler olduğunu ileri sürmüştü.

Polisario Cephesi

Fas'ın 1975'te eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra'yı topraklarına  katmasının ardından, Cezayir'in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario  Cephesi ile Fas yönetimi arasında başlayan gerginlik devam ediyor.

Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken  Polisario Cephesi, Batı Sahra'nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor.

Polisario Cephesi, 1991'de BM'nin ara buluculuğunda varılan ateşkes  anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu.  Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra'nın statüsüyle ilgili görüşmeler  başarıya ulaşamadı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!