İran'dan Avrupa'ya ay sonuna kadar mühlet

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, nükleer anlaşmanın devam edebilmesi için Avrupa'nın İran'a öneri ve garantilerini bu ay sonuna kadar sunması gerektiğini söyledi.

İran'dan Avrupa'ya ay sonuna kadar mühlet

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD  Başkanı Donald Trump'ın çekildiği Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak  adlandırılan nükleer anlaşmanın devam edebilmesi için Avrupa ülkelerinin öneri ve  garantilerini bu ay sonuna kadar İran'a sunması gerektiğini belirtti. 

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Dışişleri Bakan  Yardımcısı Arakçi, Belçika'nın başkenti Brüksel'de "İran-Avrupa İşbirliği  Konferansı"na katıldı.

Arakçi konferansta yaptığı konuşmada, nükleer anlaşmanın devam  edebilmesi için Avrupa'nın İran'a öneri ve garantilerini bu ay sonuna kadar  sunması gerektiğini söyledi.İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa ülkelerinin ABD'nin yaptırımlarına karşı İran'a destek vermesini ve petrol satışı ve bankacılık işlemleri konusunda garantiler sunmasını istedi.

Avrupa'nın sunacağı önerileri inceledikten sonra anlaşmada kalıp  kalmama konusunda karar vereceklerini belirten Arakçi, "Avrupa'nın sunacağı öneri  paketi ve çözümler İran'ın nükleer anlaşmaya devam etmesini sağlayabilir ancak bu  sağlanamadığı takdirde İran bir sonraki adımları atacaktır. Bunun sonuçlarının  sorumlusu da ABD olacaktır." dedi.

Arakçi, "Avrupa ve anlaşmanın tarafı diğer ülkeler nükleer anlaşmayı  sürdürmek istiyorsa daha fazla fedakarlıkta bulunmaları gerekiyor."  ifadesini  kullandı.

KOEP, İran ile P5 1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve  Almanya) arasındaTemmuz 2015'te imzalanmıştı. Söz konusu ülkeler İran'ın nükleer  programında kısıtlamalara gitmesi karşılığında bazı ekonomik yaptırımları  kaldırmayı kabul etmişti.

ABD Başkanı Trump, İran'la BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler ve  Almanya arasında Temmuz 2015'te imzalanan anlaşmadan ülkesini 8 Mayıs'ta çekerek,  Tahran'a ağır yaptırımlar getireceğini duyurmuştu. Anlaşmanın tarafı diğer  ülkeler ise anlaşmanın devamından yana tutum sergiliyorlar.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!