İran'da kriz büyüyor!

İran Meclisi Ahvaz Milletvekili Cevad Kazım Neseb, Huzistan eyaletindeki krizin devam etmesinin güvenlik sorununa dönüşeceğini söyledi.

İran'da kriz büyüyor!

İran Meclisi Ahvaz Milletvekili Cevad Kazım Neseb,  Huzistan eyaletindeki krizin devam etmesinin güvenlik sorununa dönüşeceğini  belirtti. 

 İran Meclisi'nde  milletvekillerine hitap eden Kazım Neseb, "Sıcaklık yaklaşık 55 derece, su yok.  Hürremşehr ile Abadan kentlerinin planlı düzenlemelerinin ve restorasyon  çalışmalarının yapılmamasıyla işsizlik bir araya gelince Huzistan eyaletinde  güvenlik sorunu ortaya çıkıyor." dedi.

Yetkilileri göreve çağıran Neseb, "Huzistan halkı 8 sene savaşa  (İran-Irak savaşı) sabretti. Ama merhametsizliğe daha fazla tahammülleri  kalmadı." ifadelerini kullandı.

Sazlıkların kurutulmasıyla meydana gelen kum fırtınalarının halkın en  büyük sorunları arasında yer aldığına dikkati çeken Neseb, "Günümüzün en büyük  sorunu içme suyudur. Huzistan bölgesindeki suların çoğu tuzludur." açıklamasında  bulundu.

Kazım Neseb, işsizliğin azalması için bölge insanına petrol  kuyularında iş verilmesi ve çiftçilerin ekim yapabilmesi için ziraat alanlarına  su temin edilmesi gerektiğini kaydetti.

İran'da yağışın ve su kaynaklarının azalmasıyla ortaya çıkan kuraklık,  ülkede su krizine yol açıyor. Musluklardan da tuzlu su akması nedeniyle halk,  tankerlerden su satın almak zorunda kalıyor.

Huzistan eyaletine bağlı Hürremşehr ve Abadan kentleri, su sorununu  protesto eden halkın gösterilerine sahne olmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!