Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İran'a sert eleştiri

Birleşmiş Milletler (BM), İran'daki insan hakları ihlalleri konusunda derin endişe duyduğunu belirterek, İran'ı insan hakları konusunda dikkatliolmaya çağırdı.

İran'a sert eleştiri

 

BM Genel Kurulu İnsan Hakları Komitesi tarafından oylamaya katılan ülkelerden 83'ünün kabul, 31'inin red ve 68'inin de çekimser oyuyla alınan kararda, hak ihlallerinin sonlandırılması ve barışçıl bir şekilde toplandıkları halde gözaltına alınanların serbest bırakılmasına yönelik çağrıda bulunuldu.

Komite, İran'daki işkence uygulamaları, idam cezası, azınlıkların öldürülmesi ile aralarında avukat ve gazetecilerin de bulunduğu insan hakları savunucularının giderek yükselen bir şekilde sistematik olarak hedef gösterilmesinden derin endişe duyduğunu belirtti.

İran'da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında komite, bu yıl içerisinde gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde adaylara yönelik yapılan kısıtlamalardan rahatsızlık duyulduğunu bildirerek, gelecek yıl yapılacak seçimlerin insanların arzularının yansıyacağı adil, özgür, şeffaf ve kapsamlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel Raportörü Ahmed Şahid tarafından geçen ay hazırlanan raporda, bu yılın Ocak-Haziran ayları arasında İran'da 141 infaz yapıldığına dikkat çekilmiş, ifade özgürlüğü ve insan haklarını çiğnememek ve barış sürecine katkıda bulunmak için Tahran'ın, toplum ve ülke güvenliğini tehdit eden suçların tanımını yapması gerektiği belirtilmişti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!