Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Irak'tan Kerkük'e ikinci petrol boru hattı

Irak Petrol Bakanlığı, mevcut Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın terör saldırılarına maruz kalması nedeniyle Kerkük'te ikinci bir boru hattı projesine başlandığını açıkladı.

Irak'tan Kerkük'e ikinci petrol boru hattı

 

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, mevcut Kerkük - Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın sürekli terör saldırılarına maruz kalması nedeniyle Kerkük'te ikinci bir boru hattı projesine başladıklarını bildirdi.

Cihad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kerkük'ün petrolünü, Türkiye'deki limanlardan tüm dünyaya ihraç etmek için yeni bir boru hattı döşüyoruz. Bu yeni hattın yapılmasının sebebi, var olan petrol hattına destek vermek ve herhangi bir aksaklık durumunda petrol sevkiyatının durmasını engellemektir. Daha önce kimliği belirlenemeyen kişilerce, boru hattına düzenlenen saldırılar nedeniyle petrol ihracatında yavaşlama oldu" dedi.

Cihad, Türkiyeli bir şirketin işbirliği ile boru hattını döşediklerini kaydetti. 

Bu arada  Kerkük İl Meclisi, yazılı bir açıklama yaparak, Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'na bağlanacak olan yeni hatla ilgili Irak Petrol Bakanlığı tarafından kendilerine bir bilgilendirilme yapılmadığını belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!