Irak'ta liderlerden 'Musul'da yerel yönetimin iyileştirilmesi' anlaşması

Irak Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı, Musul'daki feribot faciasının ardından kentte kötüye giden yerel yönetimin iyileştirilmesi için tüm yasal adımların atılması konusunda anlaştı.

Irak'ta liderlerden 'Musul'da yerel yönetimin iyileştirilmesi' anlaşması

Ayrıca, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, meclise, kentteki  feribot faciasında "ihmali" olduğu gerekçesiyle  Musul Valisi Nofel Hammad Agub  ve yardımcısını görevden alması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Adil Abdulmehdi ve Meclis Başkanı  Muhammed el-Halbusi'nin başkent Bağdat'taki Es-Selam Sarayı'nda düzenlediği toplantının ardından Cumhurbaşkanlığından konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Salih, Abdulmehdi ve Halbusi'nin, Dicle Nehri üzerindeki  feribot faciası ve Musul'daki genel durumla ilgili görüşmelerde bulunduğu  belirtildi.

Açıklamada, 100'ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği feribot faciası  sonrasında kentte kötüye giden yerel yönetimin iyileştirilmesi, güvenlik  durumunun düzeltilmesi, güvenlik güçlerinin kapasitesinin arttırılması ve  ekonomik durumun iyileştirilmesi için tüm yasal adımların atılması konusunda  anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

Feribotun batmasında ihmali olanların hesap vereceği, bu olaya neden  olan meydan okumaların düzeltileceği ve böyle bir olayın tekrarına izin  verilmeyeceği vurgulanan açıklamada, faciada hayatını kaybedenlerin ailelerine  tazminat verileceği ve taleplerinin karşılanacağı ifade edildi.

Irak Başbakanı'ndan, meclise "Musul valisini görevden alın"  çağrısı

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, meclise, kentteki  feribot faciasında "ihmali" olduğu gerekçesiyle  Musul Valisi Nofel Hammad Agub  ve yardımcısını görevden alması çağrısında bulundu. 

Abdulmehdi, yaptığı yazılı açıklamada, vali ve yardımcısının görevden  alınması talebinin, "görev ve sorumlulukların yerine getirilmesinde apaçık ihmal,  görevi kötüye kullanma ve kamu malının heder edilmesi gibi ulaşılan bir takım  soruşturma sonuçları" neticesinde gerçekleştiğini belirtti.

"Başbakanın önerisi üzerine meclisin, vali ve yardımcısını görevden  alma yetkisi" olduğuna işaret eden Abdulmehdi, "Yukarıda belirtilen hususlar  gereğince vali ve yardımcısını görevden almanızı öneriyoruz." ifadesine yer  verdi.

Başbakan Adil Abdulmehdi, dün, Musul Valisi Agub'u, 100'ün üzerinde  insanın hayatını kaybetmesine yol açan Dicle Nehri açıklarındaki feribotun  batması olayında açılan soruşturma süreci tamamlanana kadar görevinden  uzaklaştırmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!