Irak'a basketbolu bir Türk öğretiyor

Teknik adam olarak Türkiye'de tekerlekli sandalye basketboluna damgasını vuran Harman Yazıcıoğlu, Irak Milli Takımı'nı 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na hazırlıyor.

Irak'a basketbolu bir Türk öğretiyor

Birleşik Devletler ve İngiliz güçlerinin ülkeden çekilmesinin ardından Irak'ta hayat normale dönerken, hükümet işgalin yaralarını sporla sarmaya çalışıyor. İç savaşta çeşitli şekillerde uzuvlarını kaybeden vatandaşları için engelli sporlarına hız veren Cumhuriyet Hükümeti, tekerlekli sandalye basketbol milli takımlarının başına bir Türk'ü, Harman Yazıcıoğlu'nu getirdi.

Engelli sporcuların buluşma platformu www.durbakalim.net'in haberine göre; Ocak ayının ilk haftasından bu yana Irak Tekerlekli Sandalye Milli Takımları'nın tepesine başantrenör olarak getirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol takımının başarılı coachı Yazıcıoğlu, A Milli Takım'ın yanı sıra bir de Irak Genç Milli Takımı oluşturdu.

Koşan basketbolunda Karşıyaka altyapısına pek çok sporcu kazandıran Yazıcıoğlu 2000'li yıllarda başına geçtiği İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni 2001 yılında Andre Vergauwen Kupası'nda Avrupa ikincisi yapıp, bu spor dalındaki ilk ciddi başarıyı ülkemize kazandırdı. Takımı ile Türkiye Süper Ligi'nde 103 maçla yenilmezlik rekoru kıran Yazıcıoğlu, A Milli Takım'ın yanı sıra oluşturduğu Türkiye Genç Milli Takımı ile de başarıdan başarıya koştu.

Geçen yılın sonunda Irak Spor Bakanlığı'ndan gelen teklifi değerlendirdiğini belirten Harman Yazıcıoğlu, ülkede engelliler konusunda bir hayli potansiyel olduğuna dikkat çekti. Başarılı coach, ağırlıklı olarak 2016 yılında Brezilya'da yapılacak Paralimpik Oyunları katılacak bir milli takım oluşturduğunu söyledi.

Yazıcıoğlu şöyle devam etti, "Londra Paralimpik Oyunları'nda 3 madalya kazanılmış. Spor Bakanlığı 2016'da Rio'da yapılacak Oyunları'na katılacak milli takımları oluşturmak için atağa geçmişti. Bu aşamada bana teklif yaptılar. Zaten varolan A Milli Takımları'nın yanı sıra ben de ilk etapta genç milli takımı oluşturdum. Sırada ise bayan milli takımı var. Ancak ülkede basketbol ligi yok. Türkiye'nin 12-13 sene önce uyguladığı sistem doğrultusunda yılın belli bir haftasında takımlar bir araya gelip, bir şampiyona yapıyorlar. Bu sistemde oyuncu seçmek bir hayli zor. Ben ve ekibim çalışmaları 1 yıla yayıp, ülke çapındaki yetenekleri bulmaya çalışacağız. Irak milli takımı ile Mart ayında Türkiye'deki takımlarla bir kamp yapabiliriz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!