İplik fabrikasında yangın!

İstanbul Davutpaşa'da bulunan dört katlı bir iplik fabrikasında sabah saatlerinde büyük bir yangın çıktı. Yangında çıkan dumanlar İstanbul'un bir çok noktasında görüldü. İtfaiye ekiplerinin büyük çabasına rağmen, iplik yapımında kullanılan kimyasal maddeler ve kuvvetli rüzgarın da etkisiyle yangın halen devam ediyor. Bölgede bir çok fabrika bulunurken, itfaiye erleri de yangının diğer fabrikalara da sıçramaması için büyük bir çaba gösteriyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "Elektrik kontağından olması yüksek. Yangın kontrol altına alındı" dedi. İstanbul Valisi Vasip Şahin'in verdiği bilgilere göre fabrikada kimse yoktu.

İplik fabrikasında yangın!

Bu sabah 06:45 sularında yangın ihbarı üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına bir çok noktadan müdahale etti. Kuvvetli rüzgarın da etkisiyle alevler kısa sürede bütün fabrikabinasını sardı. Yangın için İstanbul'un bir çok bölgesinden takviye ekipler geldi.

Yangın nedeniyle çıkan yoğun dumanlar İstanbul'un bir çok noktasından görüldü. Polis ekipleri de fabrikadan düşen parçalardan kimsenin etkilenmemesi için olay yerindeki vatandaşları olay yerinden uzaklaştırdı.

Kimyasal maddeler ve rüzgarın etkisiyle yangın uzun süre kontrol altına alınamadı. İfaiye erleri de yangının diğer fabrikalara da sıçramaması için büyük bir çaba gösterdi. Bölgede bir çok ambulans ekibi de hazır bekletildi.

UYSAL: KONTROL ALTINA ALINDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yangının an itibariyle kontrol altına alındığını belirten Uysal, "Soğutma çalışmaları devam ediyor. Yan taraftaki fabrikalara sıçramayla ilgili olarak, o tedbirler alınmış vaziyette. Etrafta plastik fabrikaları var. Bölge olarak riskli bir bölge. Ancak itfaiyemiz 5- 5.5 dakikada olay yerine gelmiş. Şu anda da 75 Büyükşehirin, 14 tane de ilçe belediyelerinden 89 araç ve 185 personel görev yapıyor. İşyeri sahibi yerine gelmeden itfaiye burada olmuş. O manada etrafa filan sıçramamış. Henüz yangının nereden çıktığı belli olmamakla birlikte elektrik kontağı olma ihtimali yüksek deniliyor. Çıkış nedeni itfaiyenin raporundan sonra ortaya çıkacak. En büyük tesellimiz bir yaralanma ve can kaybı yok. İkinci büyük teselli de yangının etraftaki plastik hammadde eseaslı çalışan fabrikalara sıçramadan kontrol altına alınmış olması. İşyeri sahibimizle de görüştük. Şu anda kendini bırakmamış. Olaya hakim. İtidalli yaklaşıyor. Hala işyerinde kurtarılabilecek iplikler var. Yangın kontrol altına alındı ama mevcut işyerine daha fazla zarar vermeden ne yapılabilir ona bakılıyor. İşyerindeki ipliklerin zarar görmeden kurtarılması artık gündemde" dedi.  

Yaralı itfaiye eriyle ilgili soruya Uysal, "İtfaiye erinin ayağında incinme şeklinde bir şeyi var. Önemli bir yaralanması şeklinde birşeyi yok. Kırık vesaire şeklinde bir şeyi yok" şeklinde haber verdi. 


İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise şu açıklamalarda bulundu: "İçinde kimyasalların olduğu bir fabrika. Allah korusun bir yaralanma, zarar ziyan muhatabı olmamak bakımından da belirlenen güvenlik sınırları dahiline girilmemesini rica ediyorum. Burası bir iplik fabrikası. İçinde üretimin doğası gereği çeşitli kimyasallar var. kimisi üretilmiş bekleyen, kimisi ham madde olarak depolanan iki şer bin metrekareden beş katlı bir bina bu fabrika. Her bir katına arkadaşlarımız ayrı ayrı müdahale ediyorlar. Canla başla fedakarca çalışma yürütülüyor burada. Şu anda dışarıdan müdahale ediliyor. Soğutma çalışmaları safhasında artık içeriye girilir. Dolayısıyla şu anda öncelik dışarıda. Eldeki bilgiler, orada çalışanların ve fabrika yöneticilerinin verdiği bilgiye göre içeride kimse yok. Ama yangının boyutları netleştikten sonra en sağlıklı bilgiyi o zaman vereceğiz."

"22 ARAÇ, 74 ARAÇ, 185 PERSONEL"

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye göre Davutapaşa'da iplik fabrikasında çıkan yangına İstanbul itfaiyesi 22 istasyon, 74 araç ve 185 personel ile müdahale etti.  İtfaiye ekiplerine Fatih Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Bahçelievler Belediyesi, Güngören Belediyesi, Bayrampaşa Belediyesi ve Esenler Belediyesinden toplam 9 adet su tankı ve Hamidiye A.Ş.'den 4 adet su tankı ile destek verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!