iPhone SE 2 özellikleri nasıl olacak?

Akıllı telefon sektörüne yön veren Apple, geçtiğimiz yıllarda Çin ve Hindistan başta olmak üzere, belirli pazarlardaki uygun fiyatlı iPhone açığını kapatmak için ilk olarak iPhone 5C ile karşımıza çıkmıştı. Metal yerine plastik gövdeli bir iPhone üreten Apple, donanım seviyesi olarak ise bir önceki yılın donanımını kullanmıştı.

iPhone SE 2 özellikleri nasıl olacak?

Sonrasında ise iPhone SE olarak adlandırılan, görüntüsü iPhone 5 ve 5s içindeki donanım ise iPhone 6s olan bir cihazla raflardaki yerini almıştı. Şimdi ise sıra iPhone SE 2'de. Ucuz iPhone konseptinin üçüncü jenerasyonu olarak beklenen cihazın ismi elbette kesin değil. Kimi kaynaklarda iPhone XC olarak da adlandırılan söz konusu bu yeni model aynı zamanda iPhone SE 2 olarak adlandırılıyor.

Peki iPhone SE 2 modelinde hangi özellikler bekleniyor? Ne zaman duyurulacak ve fiyatı ne olacak? Tüm bu detaylar ilerleyen sayfalarda sizleri bekliyor.

iPhone SE 2 Özellikleri : Tasarım Detayları

İlk detay cihazın dış görünüşüyle alakalı. Daha önce sızıntı şeklinde gündeme gelen bir görsel var. Bu görsele göre cihazın arka yüzeyi cam olacak. Kamera ve LED flaşın yerleşimi ise tıpkı iPhone X modelinde olduğu gibi dikey olarak konumlandırılmış. Yani cihaz aslında arkadan iPhone X modelini andıracak.

Bu detay oldukça önemli çünkü cihazın arka yüzeyinin cam olması aynı zamanda kablosuz şarj teknolojisine de yer verilebileceği ve Qi standardının desteklenebileceği anlamına geliyor.

Cihazın ön yüzeyi ile ilgili herhangi bir detay yok. Ancak tahminler iPhone 6 ve 6s modellerini işaret ediyor. İlk nesil iPhone SE, iPhone 5 kasasını kullandı, iPhone SE 2 modelinin ise iPhone 6 kasasının küçültülmüş bir versiyonunun kullanılması bekleniyor. Yani fiziksel ana ekran tuşu ve üzerinde Touch ID parmak izi okuma sensörü yer alacak.

iPhone SE 2 Özellikleri : Ekran Özellikleri

Ekran kısmında bu yıl bir farklılık bekleniyor. Apple'ın iPhone SE 2 modeliyle birlikte daha önce hiç kullanmadığı bir ekran boyutuyla karşımıza çıkması son derece olası. Çünkü basına sızan bilgilere göre iPhone SE 2 modeli, 4.2 inç büyüklükte ve 640 x 1136 piksel çözünürlüğe sahip bir ekranla gelecek.

iPhone 5 e iPhone SE modellinde 4 inç, iPhone 6 ile birlikte 4.7 inç ekrana geçilmişti. Beklenen cihazdaki 4.2 inç Apple için bir ilk olacak.

Ekran teknolojisi tarafında Apple'ın klasik LCD panele sahip ekranı bekleniyor. Burada yeni bir teknoloji yok çünkü unutmayın bu uygun fiyatlı bir iPhone modeli olacak.

iPhone SE 2 Özellikleri : Donanım Özellikleri

Bu küçük ve nispeten uygun fiyatlı telefon, içerisinde bir canavar ile gelecek. iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde kullanılan ve oldukça performanslı Apple A10 yongası, iPhone SE 2'ye güç veren donanım olacak. iPhone 7, 2016 yılının cihazı olabilir ancak performansı günümüz ortalamasının hala üzerinde. Dolayısıyla iPhone SE 2 alacak olanlar, performans noktasında bir sorun yaşamayacak.

Dört çekirdekli 2.3 GHz'lik Apple A10 yongası 2 GB RAM ile desteklenecek. Baz modelin depolama alanı ise yine 32 GB olarak karşımıza çıkacak. Bu yonganın grafik tarafında ise PowerVR 7XT GT7600 Plus var.

iPhone SE 2 Özellikleri : Kamera Özellikleri

iPhone SE modeli, arka kamerası ile sevindirmiş ancak ön kamerası ile oldukça üzmüştü. Çünkü Apple, arka kamerasını iPhone 6s ile bir tutmuş, ancak ön kamerayı iPhone 5s ile aynı yapmıştı. Dolayısıyla kamera kritik noktalardan bir tanesi. Özellikle bu telefonu ucuz olacağı sebebiyle gençlerin tercih edeceğini düşünürsek, kamera önemli bir detay haline geliyor.

Kamerayla ilgili beklentiler ne yazık ki yine oldukça benzer. Cihazın arka tarafında iPhone 7'de gördüğümüz 12 MP iSight kamera yer alacak, ön tarafta ise iPhone 6s'in ön kamerası kullanılacak. Arka kamera oldukça yeterli ancak ön kamera, özçekim meraklıları için ortalama seviyede olacak diyebiliriz.

iPhone SE 2 Özellikleri : Çıkış Tarihi ve Fiyat Tahmini

iPhone SE 2 modeli WWDC 2018 etkinliği kapsamında beklenen diğer iPad modelleriyle birlikte duyurulacak. Etkinlik ise 4 Haziran'da başlayacak. Yani iPhone SE 2 modeli, Haziran ayının başında resmi olarak duyurulacak. Yine aynı ay içerisinde satışa çıkması bekleniyor.

Fiyat tahmini olarak ise cihazın ülkemizde 2500 TL dolaylarında satışa çıkması bekleniyor. Ancak döviz kuru çok hızlı değişebildiği için şimdiden net bir rakam söylemek pek gerçekçi olayacaktır.

Teknoloji dünyasına yansıyan sızıntılar ve beklentiler eşliğinde iPhone SE 2 modelinden neler beklendiğini sizlere aktardık. Sizce iPhone SE 2 modeli ilgi görecek mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!