Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İnternet medyasında çalışan gazeteciler örgütlendi

Bursa'daki internet medyasında çalışan gazeteciler Aktif İnternet Medyası Derneği (AKİMED) adı altında örgütlendi. Özcan Yazıcı'nın kurucu başkanı olduğu AKİMED son yıllarda ivme kazanarak gelişen internet gazeteciliğine kurumsal kimlik kazandırmayı, sorunların tesbiti ve çözümleri konusunda rol almayı hedefliyor.

İnternet medyasında çalışan gazeteciler örgütlendi

Sıcaksu'daki Divan Otel'de düzenlenen basın toplantısında derneğin amaç ve hedeflerini kamuoyu ile paylaşan AKİMED Başkanı Özcan Yazıcı, yerel medyanın güçlü olduğu illerin başında gelen Bursa'nın son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren internet gazeteciliği konusunda da ilk sıralarda yer almaya aday olduğunu belirtti.
İnternet medyasının beraberinde yeni mesleki örgütleri de kaçınılmaz olarak gündeme taşıdığını ifade eden Yazıcı, Aktif İnternet Medyası Derneği'ni kurmanın heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. Derneğin, mevcut meslek örgütlerine bir seçenek olarak kurulmadığının altını çizen Yazıcı, "Aksine önümüzdeki dönemde yapacağımız tüm etkinlik ve çalışmalarda yakın meslek örgütleriyle birlikte ortak çalışmalar yapmayı arzuluyoruz" dedi.
'MEDYA SEKTÖRÜNDE BÜYÜK DÖNÜŞÜM YAŞANIYOR'
Dünyada ve Türkiye'de internet alanında olağanüstü gelişmeler yaşandığına dikkat çeken AKİMED Başkanı Özcan Yazıcı, yeni ekonomi ve dijital teknolojilerin etkilediği sektörlerin başında medya ve yayıncılığın geldiğine dikkat çekti.
İnternet medyasını takip eden okur kitlesinin her geçen yıl katlanarak büyüdüğünü belirten Yazıcı, sektördeki gelişmeye bağlı olarak internet gazeteciliği yapan gazetecilerin sayısının da hızla arttığını dile getirdi.
Tüm bu gelişmeler ışığında medya alanında ciddi bir dönüşüm ve geçiş süreci yaşandığını kaydeden Özcan Yazıcı, şöyle devam etti:
"Dünyada ve Türkiye'de mesleğimizi derinden etkileyen böylesine büyük ve güçlü bir değişim yaşanırken, bu süreci kavrayacak yeterli bilgi üretilmediğini ve ortaya çıkan sorunlara çözüm yönünde gerekli girişimlerde bulunulmadığını görüyoruz.
Batı ülkelerinde medya başta olmak üzere hemen tüm sektörlerde teknolojik yenilik ve dönüşümlere ciddi kaynaklar ayrılıp, stratejik destekler verilirken, ülkemizde ne yazık ki bu yönde arzulanan bir vizyona ulaşabilmiş değiliz.
İşte bu nedenlerle internet medyası ve gazeteciliğinin gelişimine katkıda bulunmak, bu hedef doğrultusunda bilgi üretmek ve bilgiyi paylaşmak üzere yola çıktık."
'YASAL ÇERÇEVE BİR AN ÖNCE OLUŞTURULMALI'
İnternet medyasıyla ilgili yasal çerçevenin bir an önce oluşturulmasını istediklerini belirten Yazıcı, "Türkiye genelinde birçok internet gazetesinin yayın yapmasına ve bu mecralarda binlerce gazeteci çalışmasına rağmen henüz bir yasal çerçevenin olmaması en büyük sıkıntımız. Birçok gazetecinin mağduriyetinin giderilmesi için bu yasanın vakit geçirilmeden çıkarılmasını elzem olarak görüyoruz" dedi.
Temel hedeflerinin internet gazeteleri arasındaki dayanışmayı artırmak, farkındalık yaratarak sektörün oluşmasını desteklemek ve internet gazeteciliğinin kurumsal kimlik kazanmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Yazıcı, hedefleri doğrultusunda paneller, söyleşiler, konferanslar düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.
Özcan Yazıcı, Barbaros Koçanalı, Zafer Opsar, Mesut Demir, Rıza Ertekin, Nevzat Bayram, İlker Güner ve Cem Kuruçay'dan oluşan AKİMED Kurucular Kurulu ilk toplantısında başkanlığa Özcan Yazıcı, ikinci başkanlığa Barbaros Koçanalı, sekreterliğe Zafer Opsar, saymanlığa da Mesut Demir'i seçti.
Üye kayıt çalışmaları devam eden AKİMED ilk genel kurulunun ardından ülke genelinde şubeleşmeyi planlıyor.

İnternet medyasında çalışan gazeteciler örgütlendi İnternet medyasında çalışan gazeteciler örgütlendi İnternet medyasında çalışan gazeteciler örgütlendi İnternet medyasında çalışan gazeteciler örgütlendi İnternet medyasında çalışan gazeteciler örgütlendi
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!