İnsan haklarının temeli medine sözleşmesidir

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabulünün 63. yıldönümünde konuşan Gemlik Kaymakamı Bilal Çelik, batının insan hakları evrensel beyannamesinin özü olarak 1215'te İngiltere'de kabul edilen Magna Carta Kanununu gördüğünü, ancak bundan çok daha eski olan 'Medine Sözleşmesi'nin insan haklarının temelini teşkil ettiğini söyledi.

İnsan haklarının temeli medine sözleşmesidir

Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen "insan hakları" konulu panelde konuşan Çelik, "ama anayasası" olarak yorumladığı 1982 anayasanın birtakım hak ve özgürlükleri bünyesinde barındırdığını, sonrasında ise "ama" diyerek o haklara sınırlamalar getirdiğini belirtti. Çelik, bugünkü anayasa tartışmaların da özünü bu sınırlamaların kaldırılmasının oluşturduğunu anlattı. Medine Sözleşmesi" ile İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin yan yana getirilip mukayese edilmesini isteyen Çelik, insan haklarında batının dayatmalarının değil, kendi kültürümüzün daha önemli olduğuna dikkat çekti.
İnsanlar tarafından talep edilen, devletler tarafından kabul edildikten sonra genişletilen hak ve özgürlükler konusunun önümüzdeki yıllarda kaymakamlık, valilik veya devlet makamlarınca değil, sivil toplum tarafından düzenlenmesini arzu ettiğini dile getiren Kaymakam Çelik, insan haklarının tarihi sürecini anlattı. Batı dünyasının 1215'te İngiltere'de kabul edilen Magna Carta Kanununu temel aldığını, ancak bunun sadece kralın bazı yetkilerinin baronlara verilmesi olduğunu kaydeden Çelik, "Oysa çok daha önceleri Peygamber Efendemizin kabul ettiği Medine Sözleşmesi, insan haklarının özünü oluşturur. Medine Sözleşmesinde, kimse dili, dini, rengi, ırkı ile ayrılmaz. Herkesin yaşama, ticaret yapma, hür olma, dinini, örf ve adetlerini yaşama hakkı vardır. Bizler de kendi kültürümüzde insan haklarını yaşamalı, anlatmalı, yaşatmalıyız" diye konuştu. Batının insan haklarına neden gerek duyduğunun sebeplerinin, savaşların yanı sıra ABD'de 1960'ların sonunda bile yaşanan "Zenciler insan mı" tartışmaları, kavgaları ve katliamlarında aranması gerektiğine işaret eden Kaymakam Bilal Çelik, "İnsan hakları neden en çok bizde değil de batıda tartışılıyor? Bunun sebeplerini düşündüğünüzde meseleyi daha iyi anlayabilirsiniz" dedi.
Tarih öğretmeni Sibel İlhan da, Hun Türkleri, Selçuklu ve Osmanlı döneminde uygulanan insan hakları ve ilgili kanunlar hakkında bilgiler verdi.
Daha sonra şiir, kompozisyon ve resim dallarında açılan insan hakları konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirdi.
Panele Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Jandarma Yüzbaşı Mustafa Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Kenan Kerdiğe, İlçe Müftüsü Muammer Turan'ın yanı sıra daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!