Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İnşaata güven arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre hizmet sektöründe artan güven, inşaat ve perakende ticaret sektörlerinde azaldı.

İnşaata güven arttı

Bir önceki ayda, 110,8 olan hizmet sektörü güven endeksi 112,6 değerine yükselirken; 113,6 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 113,5 değerine ve 92,6 olan inşaat sektörü güven endeksi 91,5 değerine düştü.

HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ, YÜZDE 1,6 ARTTI

Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemdeki iş durumu, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmelerindeki iyileşmeden kaynaklandı. Söz konusu alt endeksler Mayıs ayında bir önceki aya göre sırası ile yüzde 5,2 ve yüzde 8,2 artarken; gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi yüzde 6,1 azaldı.


İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 1,2 AZALDI
İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,8'lik düşüşünden kaynaklandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3,2 oranında arttı.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 0,1 AZALDI

Perakende ticaret sektöründeki iyimser görünüm Mayıs ayında da devam etti. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki yüzde 6,9'luk ve mevcut mal stok seviyesi alt endeksindeki yüzde 2,7'lik kötüleşmeler Mayıs ayında perakende ticaret sektörü güven endeksinin bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azalmasına neden oldu. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 13 arttı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!