Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNE YENİ YASA LAZIM

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, 'Mühendislik Hizmetlerinde Hukuki Sorumluluklar' Semineri düzenledi.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNE YENİ YASA LAZIM

İMO Bursa Şubesi Seminer Salonu'nda gerçekleştirilen seminere çok sayıda inşaat mühendisi katıldı. Seminerde konuşan İMO Bursa Şubesi Hukuk Danışmanı Avukat Erol Kılıkçıer ülkemizde çok sayıda meslek grubunun yetki ve sorumlulukları ile faaliyet alanlarının yasalar ile düzenlendiğini açıklayarak, İnşaat Mühendisliği mesleğinin de yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Yasa düzenlemesi olmayan az sayıda meslek grubu içerisinde inşaat müteahhitliğinin olduğunu açıklamasına ekleyen Kılıkçıer, "böyle giderse çağın gereklerine uygun meslek yasanıza zor kavuşacaksınız gibi duruyor" dedi.

Her türlü meslek grubunun güncel ve sorunlara çözüm getiren yasalar ile tanımlandığını aktaran Avukat Kılıkçıer, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) yasalarının neredeyse 60 yıldır değiştirilmediğini açıkladı. Kılıkçıer, inşaat sektöründe hizmet veren ve müteahhit olarak tanımlanan meslek grubunun da vakit kaybetmeden yeni yasalar ile tanımlanması gerektiğini vurguladı.

MEVZUAT YETERİNCE BİLİNMİYOR
Sektörün içinde olmalarına rağmen birçok inşaat mühendisinin kendilerini yakından ilgilendiren mevzuat hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını söyleyen Kılıkçıer, özellikle İMO Bursa Şube Dergisi'ne yazarak internet ortamına düşen yazılar için Türkiye'nin her yerinden sorular yöneltildiğine işaret eden Kılıkçıer, özellikle Odamız mensuplarından ve Oda yönetiminden gelen talepler üzerine böyle bir seminer düzenlemenin faydalı olacağına inandığını ve yapılan seminerdeki tartışılan konu ve sorunlar seminerin ne denli faydalı olduğunu gösterdiğini ifade etti..

Kılıkçıer, seminerin ardından inşaat mühendislerinin sorularını yanıtladı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!