Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"İnönü 2015 baharında biter"

Yeni İnönü Stadı'nın mimarı Bünyamin Derman, "İki aylık bir aksama var. Bu kadar olacağını beklemiyordum. Stat, 2015 baharında biter" dedi.

''İnönü 2015 baharında biter''

 Hürriyet'ten Kenan Başaran'a konuşan mimar Bünyamin Derman, İnönü Stadı hakkında açıklamalar yaptı:

-Orman başkan seçildiğinde beni çağırdı ve mevcut 7-8 projeye dair fikrimi sordu. Bu projeler kentle kurduğu ilişki açısından bizi tatmin etmedi. Çevreye en az etkiyi veren bir proje için teklif verebileceğimizi veya ulusulararası bir firmayla görüşmelerini önerdik. Başkan 'Sen yap' dedi. Sultanahmet'teki tarihi ruhu buraya yansıtan 2-3 proje sundum. Sonra teklif istedi.

-Eski stat bir depremi kaldıramazdı, yenilenmesi şarttı.

-Ekim 2014'te stadın açılması zor. Bu tarihin aşılacağı yüzde yüz. Bence bahar 2015 daha makul bir tarih. Sadece inşaat değil sanat eseri yapıyoruz. Yıkımın bu kadar uzayacağını düşünmüyordum. 2 ay gibi bir gecikme var. Gündüz harfiyat çalışması yapmak pek mümkün değil. İzin verilse de çalışmak zor.

-Yeni İnönü'de de çim sorunu yaşanabilir. Öncelikle işletmeyle ilgili ama şeffaf çatının hem pozitif hem negatif etkisi olacak.

-Ben şeffaf çatıdan sahanın görünmesini isterim. Yani her yer Beleştepe olsun. Ama transparan olacak. Saha net görünmeyecek. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!