'İngiltere'nin dünyadaki konumu sorgulanacak'

İngiltere Parlamentosu'nda Suriye'ye operasyon düzenlenmesine yönelik karar taslağının reddedilmesinin ardından, askeri operasyonu destekleyen David Cameron hükümeti büyük bir darbe aldı. Ekonomi Bakanı George Osborne, parlamentodaki hezimetin ardından, 'İngiltere'nin dünyadaki yerinin sorgulanacağı bir karar alındığını' söyledi.

'İngiltere'nin dünyadaki konumu sorgulanacak'

İngiltere'nin kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi adına Suriye'ye askeri operasyon düzenlenmesi için parlamentoya sunduğu taslak, dün yapılan oylamada reddedildi. 220 evet oyuna karşılık 332 hayır oyuyla reddedilen taslağın ardından, İngiliz basını Cameron hükümetinin darbe aldığını ifade etti.

Oylama hakkında bugün açıklama yapan Ekonomi Bakanı William Hague, 'kararın, İngiltere'nin dünyada önemli bir rol oynamak isteyip istemediği hakkında tartışma başlatacağını' belirtti.

Osborne, açıklamasında, "Uluslararası sistemin ayakta kalması adına İngiltere'nin büyük bir rol oynayıp oynamayacağı hakkında bir iç değerlendirme başlayacak" dedi.

BBC'ye konuşan Osborne, 'oylamanın ABD ile ilişkileri nasıl etkileyeceği' hakkındaki soruya, "Son 24 saat içinde bu konuda abartılı yorumlar oldu. ABD ile ilişkiler çok eskiye uzanıyor, çok köklü ve birçok alanda işlev gösteriyor" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!