Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İngiltere Ebu Katade'yi Ürdün'e iade etti

İngiltere, 1993 yılında kendisine sığınan Ebu katade'yi Ürdün'e iade etti. katade Ürdün'de yargılanacak

İngiltere Ebu Katade'yi Ürdün'e iade etti

İngiltere, "ulusal güvenliğine" tehdit oluşturduğunu savunduğu Müslüman imam hatip Ebu Katade'yı sınır dışı etti.

İngiltere'nin, "terör olayları planlamakla" suçlandığı ve Ürdün'e iade ettiği 51 yaşındaki Ebu Katade, bu sabaha karşı Belmarsh hapishanesinden alınarak Northolt'taki askeri hava üssüne götürüldü. Ebu Katade buradan da Ürdün'e gönderildi.

Ebu Katade, İngiltere'de ilk kez 2001 yılında terör bağlantılı olaylarla ilgisi olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı. İngiltere, 10 yıldan fazla süredir Ebu Katade'yı sınır dışı etmek için yasal mücadele veriyordu.

İngiltere Başbakanı David Cameron konuya ilişkin resmi Twitter hesabından, "Ebu Katade şimdi Ürdün'de. Hükümet bu işi halledeceğini söylemişti ve şimdi bu yapıldı, memnunum" diye yazdı.

Ebu Katade'nin Ürdün'de yüksek güvenlikli Muvakkar hapishanesinde tek kişilik hücrede tutulması ve yargılanması öngörülüyor. Ebu Katade, İngiltere'de 10 yıl boyunca birçok kez hapishanede tutuldu ve birçok kez şartlı tahliye edildi. İngiliz hükümeti bir dönem Ebu Katade'yi "Usame Bin Ladin'in Avrupa'daki sağ kolu olarak" nitelendirdi.
İngiltere ile Ürdün, Ebu Katade'nın sınır dışı edilebilmesi için geçen nisan ayında anlaşma imzalamıştı. Ebu Katade, Ürdün'de kötü muamele gördüğü gerekçesiyle 1993 yılında İngiltere'ye sığınmıştı.

Filistin asıllı ve gerçek ismi "Ömer Osman" olan Katade, vatandaşı olduğu Ürdün'de Amerikalı ve İsrailli turistlere yönelik saldırıları planlamakla suçlanıyor. Ebu Katade, Ürdün'e iade edilmesi halinde adil yargılanamayacağını savunuyordu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!