İngiltere'den küresel eylem çağrısı

İngiltere, kimyasal silahlarla mücadelede uluslararası eylem için çağrı yaptı.

İngiltere'den küresel eylem çağrısı

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, bugün Hollanda'nın Lahey  kentine yapacağı ziyaret öncesinde İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda açıklamalarda bulundu.

Lahey merkezli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (KSYÖ)  80'den fazla üyesinin bugün İngiltere'nin çağrısı üzerine toplanacak özel oturumu  desteklediğini bildiren Johnson, buradaki temasları kapsamında, kimyasal  silahların kullanımına karşı küresel yasayı güçlendirmek ve korumak için  uluslararası ortaklarıyla görüşeceğini dile getirdi. 

İngiliz Bakan, "Uluslararası toplumun bu desteği, son aylarda Suriye  ve Salisbury'deki korkunç saldırıların ardından kimyasal silah kullanımına karşı  küresel normun tehdit altında olduğunun kabul edildiğini gösteriyor." dedi.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne değinen Johnson, "Şu anda bu  toplantının, bu yasağı destekleme ve güçlendirmeyi sağlama fırsatını ele geçirmek  için dünyaya bir görev borçluyuz. Böylece kimyasal silahlar gerçekten geçmişe  gömülmüş olacak." şeklinde konuştu.

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıktığında  ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere'ye gelen Rus ajan  Sergey Skripal ile kızı Yulia Skripal, 4 Mart'ta Salisbury'de bir bankta  bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu.

İngiltere, olayda Rusya tarafından imal edildiği ileri sürülen, askeri  nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir kimyasal maddenin kullanıldığının  kesinlik kazandığını duyurmuştu. Bu maddenin Sovyetler Birliği tarafından 1970 ve  1980'lerde geliştirilen "Novichok" adlı kimyasal grubunun üyesi olduğu  belirtilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!