Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İngiltere'de İslam öfkesi büyüyor

İNGİLTERE'nin başkenti Londra'da geçtiğimiz hafta bir İngiliz askerin sokak ortasında öldürülmesinin ardından ülkede ırkçı grupların İslam karşıtı protestoları sürüyor.

İngiltere'de İslam öfkesi büyüyor

 

Bugün Londra'da Başbakanlık binasının önünde toplanan aşırı sağcı grup English Defence League (EDL) yüzlerce kişinin katıldığı protesto gösterisi düzenledi. Aralarında futbol holiganlarının da bulunduğu yaklaşık bin kişilik grup, ellerinde İngiliz bayrakları taşıyarak, İslam karşıtı sloganlar attılar. Britanya Milli Marşı'nı okuyan göstericiler, öldürülen İngiliz asker Lee Rigby için Lee Hero 'Kahraman Lee' sloganını attı.

Göstericiler hükümeti ve Başbakan David Cameron'ı da cinayetin ardından gerekeni yapmadığı gerekçesiyle eleştirdi.

Anti faşist oldukları bildirilen küçük bir grup da aşırı sağcı göstericilerin bulundukları yerin karşısında ırkçılık karşıtı sloganlar attılar.

Gösterinin yapıldığı Başbakanlık binasının bulunduğu cadde, araç ve insan trafiğine tamamen kapatıldı. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gösteride, özel eğitimli polis köpekleri de etrafta kuş uçurtmadı.

Geçtiğimiz hafta Londra'nın güneydoğusundaki Woolwich'de 25 yaşındaki İngiliz asker Lee Rigby, iki Müslüman gencin bıçaklı, satırlı saldırısı sonucu öldürülmüştü. Saldırıdan sonra ülkenin çeşitli yerlerindeki camilere saldırı haberleri gelirken, aşırı sağcı ve ırkçı gruplar sosyal medyada örgütlenerek İngiltere'nin çeşitli kentlerinde Müslümanlara yönelik protesto gösterileri düzenliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!