İngiltere'de göçmen çocukların öğrenim hakkı tartışması!

İngiltere Başbakanı Theresa May'in içişleri bakanlığı yaptığı dönemde ülkede yasa dışı olarak bulunan göçmenlerin çocuklarının okul kayıt sırasında sona bırakılmasına yönelik yasal düzenleme hazırlığı yaptığı belirtildi.

İngiltere'de göçmen çocukların öğrenim hakkı tartışması!

İngiliz devlet televizyonu BBC'nin haberine göre, May'in içişleri  bakanı olarak görev yaptığı geçen sene hazırlanan plan, yasa dışı göçmenlerin  çocuklarının okul kayıtlarında bekleme sırasının sonuna itilmesini öngörüyor. 

İngiltere'de 16 yaşından küçük çocukların, ailelerinin yasal konumu ne  olursa olsun öğrenim görme hakkı bulunuyor. May'in talimatıyla hazırlanan yasal  düzenlemeye göre ise okul yöneticilerinin, çocukların kaydını yapmadan önce  ailelerin pasaportlarını kontrol etmesi ve yasa dışı göçmenlerin çocuklarını  kayıt sırasında sona bırakması gerekiyor. Bu uygulamanın, okullardaki genel  doluluk oranları göz önünde bulundurulduğunda pek çok çocuğun okul dışında  kalmasına yol açabileceği kaydediliyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisinin gölge eğitim bakanı Angela Rayner  düzenlemeyi "iğrenç" diye nitelendirerek tepki gösterdi. Hükümetin göçmenlerden  sorumlu bakanı Robert Goodwill ise düzenlemenin hükümetin bugünkü politikasını  yansıtmadığını söyledi.

BBC haberini başbakanlıktan "sızan" yazışmalara dayandırırken,  başbakanlıktan yapılan açıklamada, "hükümetin meselelerle ilgili nihai karara  varmadan önce bir diziseçeneği değerlendirmesinin normal olduğu" ifade  edildi.

May'in içişleri bakanı olduğu 2010 yılından bu yana İngiltere  ülkeye  gelen göçmen sayısını yüz binlerden on binlere indirmeyi hedeflerken, bu  çerçevede göçmenlik yasasında katı değişikliklere gitmişti.

Eğitim bakanı engelledi, kabine dışında kaldı

BBC'nin haberini dayandırdığı yazışmalarda, dönemin eğitim bakanı  Nicky Morgan, May'in yasa dışı göçmenlerin çocuklarıyla ilgili planlarına itiraz  ettiği görülüyor.

Morgan, okul kayıtlarında ailelerin yasal oturum durumlarını  denetlemenin pratik zorluklar doğuracağını belirtirken, uygulamanın ayrımcılık  anlamına gelmesinden duyduğu endişeyi de dile getiriyor. Morgan, uygulamanın yasa  dışı göçmenlerin çocuklarının kötü okullarda toplanmasına yol açacağını, bunun da  çocukları radikalakımların kucağına itebileceğini savunuyor.

Morgan'ın itirazı üzerine dönemin başbakanı David Cameron'ın  düzenlemeden vazgeçtiği, bunun da May'i öfkelendirdiği öne sürüldü.

Theresa May, temmuz ayında başbakanlığa gelmesinin ardından açıkladığı  bakanlar kurulunda Morgan'a yer vermemişti.

23 Haziran'da yapılan referandumla Avrupa Birliğinden ayrılma (Brexit)  yoluna giren İngiltere'de, referandum sürecinin en önemli tartışma konusunu  ülkedeki göçmenler oluşturmuştu. Ülkede yaygınlaşan göçmen karşıtı tutumun,  referandumun sonucunu belirleyen en önemli etkenlerden biri olduğu düşünülüyor.  Referandumda İngiliz halkının yüzde 52'si Brexit yönünde oy  kullanmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!