Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İngiltere'de Brexit anlaşması onaylandı!

İngiltere'de Bakanlar Kurulu, ülkenin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını onayladı.

İngiltere'de Brexit anlaşması onaylandı!

İngiltere Başbakanı Theresa May, 5 saatten fazla süren kabine  toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin AB ile vardığı Brexit  anlaşma taslağını onayladığını duyurdu.

Anlaşmanın bakanlar arasındaki "uzun ve ayrıntılı" bir tartışmanın  ardından onaylandığını belirten May, "Kesinlikle inanıyorum ki bu (anlaşma)  İngiltere'nin bütününün çıkarlarına en uygun olanı." dedi.

May, İngiliz parlamentosunu anlaşmayla ilgili olarak yarın  bilgilendireceğini de kaydetti.

İngiltere ile AB'nin yürüttüğü Brexit müzakerelerinde dün üzerinde  anlaşmaya varılan metin kamuoyuyla henüz paylaşılmadı. Ancak metinden basına sızan ayrıntılara göre, İngiltere'nin birlikten  resmen ayrılacağı 29 Mart 2019'dan sonra bir "geçiş süreci" başlayacak.  İngiltere'nin AB üyeliğine özgü avantaj ve yükümlülüklere sahip kalacağı bu süreç  2020 Aralık sonuna kadar devam edecek.

Bu süreçte İngiltere ile AB arasında, tarafların gelecekte ticari  ilişkilerine ve Kuzeyİrlanda'nın konumuna ilişkin kapsamlı bir anlaşmaya  varılamaması halinde "tedbir maddesi" yürürlüğe girecek. Maddeye göre, yeni  anlaşma için görüşmeler sürerken, İngiltere'nin bütünü, AB ile Gümrük Birliği  içinde kalmaya devam edecek. Tedbir maddesi ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ve İngiltere'ye bağlı  Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır ve gümrük duvarı girmesi engellenmiş olacak.  Ancak İngiltere'deki ve Kuzey İrlanda'daki sert Brexit yanlıları, bu maddeyle  ülkenin süresiz biçimde AB kurallarına bağlı kalacağı itirazını dile getiriyor.

Uzun yıllar süren ayrılıkçı terörün ardından Kuzey İrlanda'ya barışı  getiren Belfast Anlaşması'na (Hayırlı Cuma Anlaşması) göre, iki İrlanda arasında  fiziki sınır olmaması gerekiyor. Anlaşma taslağına göre, İngiltere tedbir maddesinden tek taraflı  olarak da çekilemeyecek. Bu, İngiltere'nin AB'den "anlaşmasız ayrılık"  seçeneğinin de Gümrük Birliği bağlamında rafa kalkması anlamına gelecek.

Bugüne dek "Anlaşmasız ayrılığın kötü bir anlaşmadan daha iyi  olduğunu" söyleyen May, yaz aylarında bürokrasiye anlaşmasız ayrılığa  hazırlanmaları talimatı vermişti. İngiliz basınında bugün May'in "Kötü anlaşmayı  anlaşmasız ayrılığa tercih ettiği" yorumlarına yer verildi.

BAKANLARA İSTİFA ÇAĞRISI

May hükümetinin temmuz ayında yeni Brexit yaklaşımını açıklaması  üzerine görevlerinden istifa eden eski Brexit Bakanı David Davis ve eski  Dışişleri Bakanı Boris Johnson, kabineyi Brexit anlaşmasına karşı "isyana" ve  istifaya çağırmıştı.

May hükümetine dışarıdan destek veren Kuzey İrlanda'nın İngiltere ile  birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi (DUP) de Brexit anlaşmasını parlamentoda  desteklemeyeceği sinyalini verdi. Kuzey İrlanda'nın Protestan kesimini temsil  eden DUP, Kuzey İrlanda ile İngiltere arasına gümrük duvarı sokacak çözümlere de  İngiltere'yi fiilen AB içinde tutacak seçeneklere de itiraz ediyor.

Geçen yıl yapılan erken seçimde parlamentodaki çoğunluğunu kaybeden  Muhafazakar Parti için DUP'un 10 milletvekilinin oyları kritik önem taşıyor.

Kabinenin onayını alan Brexit anlaşmasının İngiliz parlamentosunun da  onayını alması gerekiyor. Parlamentonun onay vermemesi durumunda ülkeyi yeni bir  hükümet krizinin veya yeni bir Brexit referandumunun beklediği yorumları  yapılıyor.

İngiltere'de son olarak cuma günü ulaştırmadan sorumlu Devlet Bakanı  Jo Johnson, Brexit gerekçesiyle istifa etmişti.

Boris Johnson'ın kardeşi olan Jo Johnson, hükümetin Brexit  yaklaşımının ülkeye ekonomik olarak zarar vereceğini belirterek Brexit konusunda  yeni bir referandum yapılması çağrısında bulunmuştu. Jo Johnson, Brexit  referandumu sürecinde ülkenin AB'de kalmasından yana tavır almıştı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi de May'in Brexit anlaşmasını  parlamentoda desteklemeyeceği sinyalini verdi. May'i ülkenin 2 yılını  müzakerelerde boşa harcamakla suçlayan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, varılan  anlaşmayı "başarısızlık" olarak nitelendirdi. İşçi Partisi içinde de "sert" ve  "yumuşak" Brexit yanlıları ile Brexit'e tamamen karşı milletvekili grupları  olduğu biliniyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker'den 'Brexit' açıklaması

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere'de Bakanlar Kurulundan çıkan Brexit onayının ardından, AB'nin diğer aşamaya geçmek için hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker  Theresa May'in kabinesi ile yaptığı toplantıdan Brexit'te destek kararının çıkmasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu.  Konu hakkında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a bir belge gönderdiğini belirten Juncker, AB'nin Birleşik Krallık ile sürecin nasıl işleyeceğine dair bir toplantı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!