İngiliz komutandan Münbiç açıklaması

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonu Birleşik Görev Gücü Komutan Yardımcısı İngiliz Tümgeneral Christopher Ghika, Türkiye ile ABD'nin Münbiç'te yürüttüğü ortak devriyelere ilişkin, "Münbiç'in güvenliğini sağlamak için verdikleri destekten dolayı Türk ordusuna minnettarım. Orada DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasını engellemek ve mülteciler ile evlerini terk etmiş insanların gönüllü olarak evlerine dönmelerini sağlamak koalisyonun çabalarının kritik bir parçasıdır." dedi.

İngiliz komutandan Münbiç açıklaması

Tümgeneral Ghika, ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) video konferans  yöntemi ile Suriye ve Irak'ta DEAŞ ile mücadele kapsamında yürütülen  operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile ABD kuvvetlerinin Münbiç'te ikinci ortak devriyelerini 8  Kasım'da yaptığını belirten İngiliz komutan, "Münbiç'in güvenliğini sağlamak için  verdikleri destekten dolayı Türk ordusuna minnettarım. Orada DEAŞ'ın tekrar  ortaya çıkmasını engellemek ve mülteciler ile evlerini terk etmiş insanların  gönüllü olarak evlerine dönmelerini sağlamak koalisyonun çabalarının kritik bir  parçasıdır." diye konuştu.

Ghika, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG/PKK'ya ait mevzileri  top atışına tutmasının ardından ABD'nin bölgede devriye gezmeye başladığının  hatırlatılması üzerine, "Orada halen gergin bir durum var. Gerginliği azaltmak  tüm tarafların menfaatinedir. Böylece biz de DEAŞ'ın kalıcı bir şekilde  yenilmesine odaklanalım." dedi.

Türkiye'nin terör örgütü YPG/PKK mevzilerine top atışlarının devam  etmesi durumunda ABD'nin Münbiç ortak devriyelerini durdurup durdurmayacağına  yönelik soruya Tümgeneral Ghika, şu yanıtı verdi:

"Münbiç yol haritası iki NATO ortağı arasındaki ikili bir anlaşma.  DEAŞ tehdidine karşı Münbiç halkının güvenliğini sağlamak için birlikte  çalışıyoruz. Bunun nasıl ilerleyeceğini tahmin etmeye çalışmak spekülasyon olur  diye düşünüyorum. Şu aşamada söyleyeceğim şey şu; iki ortak devriyemiz oldu ve  oldukça iyi geçti. Plana sıkı bir şekilde bağlıyız. Bu, Münbiç halkına güvenlik  sağlıyor ve bunda ikimizin de payı vardır. Bunlar (ortak devriyeler) nihai bir  durum değil. Bunun son bulacağı bir takvim yok ve Münbiç halkının güvenliğini  sağlama amacıyla devam eden bir süreçtir."

- Deyrizor'da sivil kayıpları

AA muhabirinin koalisyon uçaklarının Deyrizor kırsalındaki Şiife belde  merkezi ile Keşme bölgesine yönelik hava saldırılarında 20'den fazla sivilin  öldüğüne ilişkin haberleri hatırlatması üzerine İngiliz Tümgeneral, bu iddiaların  henüz doğrulanmadığını söyledi.

Koalisyonun tüm saldırılarında sivil kayıplarının olmaması için özen  gösterdiğini savunan Ghika, "Bunlar oldukça erken ve doğrulanmamış iddialar. Şu  anda bunları araştırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Deyrizor bölgesinde DEAŞ ile mücadelenin zorlaştığını belirten Ghika,  Orta Fırat Vadisi'nde bin 500 ile 2 bin arasında DEAŞ militanının bulunduğunu  tahmin ettiklerini söyledi.

- Rukban mülteci kampına yardım ulaştırılması

Geçen haftalarda Rusya'nın izni ile insani yardım ulaştırılan Rukban  kampına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ghika, ABD öncülüğündeki koalisyon  destekli Mugavir et-Tavra muhalif grubunun desteği ile ABD ve Rusya arasındaki  ayrışma bölgesinde yer alan Rukban kampına insani yardımın ulaştırıldığını  anlattı.

Ghika, Birleşmiş Milletler (BM) ve Suriye Arap Kızılayının kamptaki  mültecilere 10 bin 475 torba un ve yiyecek paketi dağıttığını, 18 bin çocuğa  kıyafet, 10 bin civarında temizlik paketi ve bin 200 bebek için gerekli malzeme  tedarik ettiğini belirtti.

BM'nin ayrıca 10 bin çocuğa, çocuk felci ve kızamık gibi ölümcül  hastalıklara karşı aşı yaptığını kaydeden İngiliz Tümgeneral, kampa yardımın  ulaştırılmasını "başarı öyküsü" olarak niteledi.

"Dünyanın en güçlü orduları Rusların onayı ve adeta  merhametini beklediler. Bu durum koalisyon için nasıl bir başarı hikayesi  oluyor?" sorusuna Tümgeneral Ghika, "Orada durum oldukça karışık, bildiğiniz  üzere orada bir ayrışma bölgesi var. O bölgede birçok farklı güç faaliyet  gösteriyor." yanıtını verdi.

Koalisyonun konvoya güvenlik sağladığını belirten Ghika, bu sürecin  uzun sürmesinin şaşırtıcı olmadığını ve yardımın şu anda ulaşmış olmasına  odaklanılması gerektiğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!