Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İNEGÖL İŞLETME FAKÜLTESİ'NE KAVUŞUYOR

İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Ertürk, İşletme Fakültesi'nin 2011-2012 eğitim ve öğretim döneminde eğitime başlayacağını söyledi.

İNEGÖL İŞLETME FAKÜLTESİ'NE KAVUŞUYOR

İnegöl Meslek Yüksek Okulu'nda konuşan Ertürk, eğitim komisyonundan geçen 110 kişilik kadronun meclisten geçmesini beklediklerini dile getirdi. Ertürk, "İnegöl İşletme Fakültesi yasal olarak kuruldu. Ancak geçen yıl ek kontenjandan öğrenci alalım derken YÖK'ten bir deklarasyon geldi. En az kadronuzda 3 öğretim görevlisi olmadığı takdirde size ek kontenjanla öğrenci veremeyiz denildi. Bunun üzerinde bizde kadrolaşmayı nasıl yapabiliriz düşüncesiyle yola çıktık. Sadece İnegöl İşletme Fakültesi için değil Uludağ Üniversitesinin tamamı için 500 kadro istedik. Bu düşe düşe 110 kadroya kadar düştü. Bu 110 kadro da eğitim komisyonlarında geçti. Mecliste yasalaşırsa, Uludağ Üniversitesinin geneline 110 kadro gelecek" dedi.
4 Mart 2011'deki rektörlük seçimine değinen Ertürk, "4 Mart'ta yapılan seçim YÖK'e gidecek. Giden listeden YÖK'ü 3'ünü eleyecek. 3 kişide 17 Mart'a kadarda Cumhurbaşkanı'na götürülecek. Cumhurbaşkanı da 3 kişiden birini rektör olarak atayacak. Şu an vekaletle yürütülen bir ortamda kadrolar bugün dahi gelse İnegöl İşletme Fakültesine tahsisi olmaz. Yeni rektör atandığı zaman kadro tahsisi olur. Kadro tahsisi olduğu zaman bütün işleme dönülür. YÖK'ten izin alınır. Burası için 3 yardımcı doçent, 2 doçent ve bir profesör gibi ihtiyaçlarımız yapılır. Hocalar alındıktan sonra bu sene kılavuz kitabından değil ama ek kontenjandan 100 tane öğrenciyi alırız. Kredi Yurtlar Kurumu bizden yer istedi. Bu kampusun arkasında bulunan 6 bin 900 metrekare yeri kredi yurtlar kurumuna tahsisi yapıldı. Onlarda inşaata başlayıp, 400 kız öğrenci yurdu, 200 erkek öğrenci yurdunu yapacaklardır. Eski Tekel binalarını aldık ve orayı ıslah edeceğiz. Şuan senatoya hazır vaziyette sunulmak üzere programlar belirli. Ağustos ayına kadar en az 4-5 tane hocayı almamız gerekecek. Bina ile ilgili ihaleye çıktık. 8 Kasımda yapılan ihaleyi verdik. Ama bir belge eksiği nedeniyle ihale iptal edildi. 19 Ocak'ta tekrar ihaleye çıktık. 800 bin lira paramız var. Zannediyorum 2 hafta içinde yeri teslim edeceğiz ve onarım çalışmaları başlayacak. 2,5-3 ay da onarım çalışmaları bitecek. Dekan olarak verebileceğim müjdeli haber ise, İnegöl İşletme Fakültesine 2011-2012 yılında 100 öğrencisiyle, 5-6 hocasıyla eğitime başlayacağız. Bürokratik engeller çıkmadığı ve normal süreç işlediği zaman bu olur. Açık söylemek gerekirse siyasi otoriteyi gerektiği yerde kullanma yoluna gideceğiz. Beklentimiz meclisten bu kadro kararının çıkmasıdır. Bu bizi daha fazla rahatlatır. Çünkü Uludağ Üniversitesi'nin genelinde kadro sıkıntısı var. Kadro gelirse, belki bu 13 taneden 3 tanesi İnegöl'ü tercih edip buraya gelecekler" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!