Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İnegöl Belediyesi'nde toplu sözleşme sevinci

İnegöl Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında kasım ayından beri devam eden toplu sözleşme görüşmeleri mutlu sonla noktalandı.

İnegöl Belediyesi'nde toplu sözleşme sevinci

Kent Müzesi'nde düzenlenen törende, Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Hizmet-İş Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Yaşar Yel arasında sözleşme metni imzalandı. Yel, "En iyi toplu iş sözleşmesi yine İnegöl'de oldu. Belediye başkanımıza, yetki verdiği yardımcılarına ve bürokrat arkadaşlara teşekkür ediyorum. Çünkü bir sıkıntı varsa, bu sıkıntıyı beraber çözebilmenin yolunu arıyorlar. Günümüz Türkiye'sinde sendikacıların dip yaptığı bir zamanda, eğer biz burada tören düzenleyebiliyorsak, bu bizim için şereftir. Yüzde 10 barajının yüksek olması hasebiyle şu an istatistikler açıklanamıyor. Açıklanması halinde hiçbir sendika yetki alamaz. Bu AK Parti'nin bize verdiği en büyük zararlardan bir tanesidir. Türkiye genelinde istatistikler SGK verilerine göre açıklandığında, gerek Türk-İş, gerek Hak-İş, gerekse biz barajı aşamayız. İşçilerin kendiliğinden sendikasız kalmaları an meselesidir. Bu vesileyle ben bu töreni çok önemsiyorum" dedi.
Belediyede görevli 100 kadrolu çalışanın haklarını yaptıkları sözleşmeyle kayıt altına aldıklarını ifade eden Aktaş ise, "İnegöl Beledisi olarak Bursa ve ilçeleri arasında yine ilk olduk. Eğer bugün İnegöl güzelse, güzelleşiyorsa, bir değişim varsa, bunda bütün arkadaşlarımızın katkısı vardır. Ben 8 yıldır belediye başkanıyım. Geç maaş dağıttığımızı, maaş dağıtamadığımız ayları asla hatırlamıyorum. İnşallah bundan sonra da olmaz. Ama sizi temin ederim ki, bırak işçisini memurunun maaşını bile yarım yarım dağıtan belediyeler olduğunu lütfen hiçbir arkadaşım unutmasın. Burası sınırsız bir bütçesi olan bir kurum değil" dedi.
Yapılan sözleşmeyle ortalama bir işçinin maaşı aylık net bin 786 TL'den 2012 yılının ilk altı ayı için bin 958 TL'ye, ikinci altı ay için ise iki bin 024 TL'ye çıktığı öğrenildi. Ortalama zam oranı 2012 yılı ilk altı ay için yüzde 9,6, ikinci altı ay için yüzde 3,3 oldu. 2012 yılı için ortalama yüzde 11 oranında zam yapıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!