İnce: Fenerbahçe nasıl değiştirdiyse biz de öyle değiştireceğiz

Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlık dönemine son veren Ali Koç'un Fenerbahçe'nin yeni başkanı olmasına atıf yapan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ı kastederek, "16 yıldır meydanlarda bağırıp çağıran adamı değiştireceğiz. Fenerbahçe nasıl değiştirdiyse biz de öyle değiştireceğiz" dedi.

İnce: Fenerbahçe nasıl değiştirdiyse biz de öyle değiştireceğiz

İnce'nin konuşmasından önemli satır başları;

"Uçakta gelirken danışman arkadaşlar tonlarca rapor getirmişler aklım başka yerde. Dün bir arkadaşım dedi ki yolda kağıt toplayan bir çocuk gördüm. Çocuğa sormuşlar hayalin ne diye, büyük kağıt toplamak demiş. Bir öğretmen olarak ciğerime oturdu. Erdoğan döneminde çocuklarımıza hayal kurmayı bile unutturmuşuz.

Hanımefendiler evde mobilyaların yerini değiştirirsin bir  iyi gelir. 16 yıldır meydanlarda bağırıp çağıran adamı değiştireceğiz. Fenerbahçe nasıl değiştirdiyse biz de öyle değiştireceğiz.

Biz bu ülkede hayvan yetiştiriciliğini özendirmezsek nasıl et yiyecek çocuklar? Çocuğun bezinden yüzde 18 alan devlet olmaz.

Bakın değerli Karslılar bu Erdoğan çiftçiyi bitirdi, besiciliği bitirdi. (Harita üzerinden göstererek) yazık günah değil mi ta buradan hayvan getireceğine Karslıya destek ol, en güzelini yetiştirsin. 6 milyar dolarlık hayvan ithal etmişiz. Bırak 6 milyar doları 1 milyar doları Karslıya verseydin bu hayvancılık uçar giderdi.

Türkiye'de 1 kg süt satıyorsun 1.25 kg yem alıyorsun, ABD'de 1 kilo süt satıyorsun 2,5 kilo yem alıyorsun. İki katı.

Türk tütünü zararlı da Amerikan tütününde vitamın mi var?

Çocuklarımız sınava girdi biliyorsunuz, ne zaman  açıklanacak? seçimden önce açıklamayacaklar. Sınavın tarihini değiştir, açıklanma tarihini değiştir. Niçin çocuklar yerleşemeyecek, aileler üzülecek. Bunlar bunu da seçimden sonra açıklayacaklar.

Size söz çocukların bezinden yüzde 18 KDV alınmayacak. Bir de meydanlarda benim için çırak diyor. Bay ekonomist, büyük ekonomist eğer yüreğin, eğer bilgin, eğer diploman varsa gel bir TV kanalına şu ekenomi bilgini bir anlat. 2002'de işbaşına geldiğinde dolar 1.30'du, Erdoğan'ı bir daha seçerseniz dolar 10 lira. Dünyada dostumuz kalmadı biliyor musunuz. Meydanlara gelmeş diyor ki, ben yerliyim ve milliyim. Şüleyman Şah Türbesini ordan oraya  taşırken sen mi millisin? Senin uçağın mı yerli gözlüğün mü yerli? İnek Uruguay'dan saman yurtdışından geliyor. Ayran nasıl milli?

Erdoğan'ın yaptırdığı köprüden geçtiniz mi? Yanlış biliyorsunuz hepiniz geçtiniz. Garanti vermiş garanti, Erdoğan her gün cebinizden köprü parasını çekip alıyor.

Demirel'in geçtiği köprüden geçersen bayramda bedava, Erdoğan'ın yaptırdığı köprüden 114 lira ödeyeceksin. Yani birisi gidiş geliş 11 lira öteki gidiş geliş 218 lira. Erdoğan'ın yaptığı köprünün geliri yabancı şirketlere gidiyor. Siz destek olmadan bunu yapamayız. Bir oy cumhuriyeti kurtarır, bir oy seni yoksulluktan kurtarır. Ben gelirsem buralarda anlatıyor yardımlar kesilecekmiş. Ya neden keseyim yardımları? Benim dönemimde daha çok vereceğiz. Kadınlar çalışma yasasına tabi olacak.

Kadının çalışmasına en büyük engel çocuk. her mahalleye bir kreş açacağız. Çocuk kreşe kadın işe.

Kürt sorunu, 40 yıldır devam eden bir ortam var. Bunu nasıl çözeceğiz? 3B ile çözeceğiz. Önce barışacağız. İnsanlar arasında ayrım olmayacak. Kürt, Türk, kadın, erkek kalmayacak. 81 milyon barışacak. 6 ok taşımıyorum, 4 Mayıs'ta çakırdım Türk bayrağı taktım. Tek olan şey bir gruba ait olamaz. Ekonomik olarak büyüyeceğiz. Adil bölüşeceğiz. Çocuklara okulda Türkçe'yi, evinde konuştuğu dili öğreteceğiz ayrıca bir uluslararası dil öğreteceğiz. Bu sorunu çözeceğiz. Samimiyetle çözeceğiz. Milletin önünde konuşacağız. Siyasetçi Diyarbakır'da ayrı konuşuyor Rize'de ayrı konuşuyor. Bunu ortadan kaldıracağız.

Kars deyince benim aklıma benim rahmetli babam gelir, cebepti celep. Kurban bayramında pazarda kurban satardık onlarla birlikteydik. Çocukluğum hayvan otlatmakla geçerdi kitap okurdum hayvan otlatırken. 2002'de milletvekili oldum, babam hayvanları satmış. Anama sordum ben milletvekili oldum, anam 'baban kızar gireceksin' dedi ahıra girdim. Beygire binmeye benzemez bu. İkinci kurban bayramı geldi. Ana dedim ben ahıra girecek miyim? Annem ahıra gireceksin yine dedi.

Şimdi bunları yaşayan birisi hayvancının sorunlarını çözer mi? O zaman helal olsun, sağ olun.."

"TÜRK TÜTÜNÜ ZARARLI DA AMERİKAN TÜTÜNÜNDE VİTAMİN Mİ VAR?"

80 milyonu perişan etti. Bana Adıyamanlıların anlattığını anlatayım. Diyor ki, tütün ekiyoruz biz. Geçimimiz bu. "ekemezsin, yasak" diyor. Niye? Amerikan tekel şirketleri öyle istiyor. Adıyaman'a gelmiş şöyle demiş, "tütün zararlıdır" demiş. Tütünün zararlı olduğunu bilmeyen var mı? Ama Türk tütünü zararlı da Amerikan tütününde vitamin mi var? Sigara sağlığa zararlı ama Erdoğan her şeye zararlı.

Şimdi çocuklarımız sınava girdi. Ne zaman açıklanacaktı? Seçimden önce açıklamayacaklar, şimdi 26'sına aldılar. Böyle bir üç kağıtçılık olmaz. Çünkü 1 milyon 200 bin çocuk sınava girdi. Bunlardan 120 bini yerleşecek, 1 milyonu açıkta kalacak. Üç kağıtçıları görüyor musun? Sınavın tarihini değiştir, açıklanmasını değiştir. Ya sen niye korkuyorsun seçimden önce açıklanmasından? Ayıp değil mi? O çocukları ağlatıyorsun, velileri ağlatıyorsun. Perişan ettiler eğitimi.

"SİZE SÖZ ÇOCUKLARIN BEZİNDEN YÜZDE 18 KDV ALINMAYACAK"

Erdoğan meydanlarda 3 çocuk yapın, 5 çocuk yapın diyor değil mi? Çocuğu yapması kolay, bakması zor. Sonra diyor ki, normal doğum olsun diyor, oraya karışıyor. Peki, bu çocuk bezi. Bunda KDV kaç? Yüzde 18. Cumhurbaşkanı'nın görevi çocuk sayısına karışmak mı? Bundaki KDV'yi düşürmek mi? Cumhurbaşkanı'nın görevi, sezaryen ile doğum olmaz normal doğum olacak demek mi? Yoksa bundaki KDV'yi düşürmek mi? Ben sizin çocuk sayınıza karışamam, nasıl doğum yapacağınıza da karışamam. Ama size söz çocukların bezinden yüzde 18 KDV alınmayacak.

"DÜNYADA DOSTUMUZ KALMADI"

Bir de meydanlarda bir şey daha yapıyor. Diyor ki, benim için 'çırak' diyor. Desin, problem değil. Ben de ona Türkiye'nin en kuzeyinden sesleniyorum. Bay ekonomist, büyük ekonomist sana sesleniyorum. Eğer yüreğin varsa, bilgin varsa, eğer diploman varsa gel bir televizyon kanalına şu ekonomi bilgini bir anlat bakayım. Bakın, dolar 2002'de iş başına geldiğinde 1.30'du, şimdi 4.50'yi geçti. Eğer Erdoğan'ı bir daha seçerseniz dolar 10 lira. Niye dolar 10 lira? Dünyada kavga etmediği kimse yok. Sadece Türkiye'de değil. Hani mahallenin yaramaz çocukları vardır ya herkesle kavga eder. Dünyada dostumuz kalmadı. Bir daha seçilirse dolar 10 lira.

"SÜLEYMAN ŞAH SAĞLIĞINDA BİLE O KADAR SEYAHAT ETMEDİ"

Meydanlara gelmiş diyor ki bay ekonomist, televizyona çıkamayacak şunu anlatacak. "Ben yerliyim ve milliyim" diyecek. Sorum şu, Süleyman Şah Türbesi'ni taşırken Süleyman Şah sağlığında bile o kadar seyahat etmedi. Sen mi millisin? 1 Mart tezkeresinde Amerikan askerlerine evet diyen sen değil misin? Sen mi millisin? Senin uçağın mı yerli? Gözlüğün mü yerli? Neyin yerli? Ayran diyor milli içecektir. İnek Uruguay'dan saman Bulgaristan'dan geliyor, ayran nasıl milli? Ayran bile gitti.

"SİZ HER GÜN ERDOĞAN'IN YAPTIĞI KÖPRÜDEN GEÇİYORSUNUZ, PARALARI ÖDÜYORSUNUZ"

Geçen hafta veya bugün siz Erdoğan'ın yaptığı köprülerden geçen var mı? Yanlış biliyorsunuz hepiniz geçtiniz. Her gün hepiniz geçiyorsunuz. Bakın neden? Garanti vermiş garanti. Demiş ki günlük 40 bin araç geçecek, 14 bin geçti ne olacak? Üstünü devlet ödeyecek. Yani değerli Karslılar, siz her gün Erdoğan'ın yaptığı köprüden geçiyorsunuz, paraları ödüyorsunuz. Erdoğan cebinizden köprü parasını çekip alıyor, her gün.

Önümüzde bayram var, buradan İstanbul'a gittin. Demirel'in geçtiği köprüden geçersen bedava geçeceksin. Erdoğan'ın yaptığı köprüden geçersen 114 lira ödeyeceksin, bayramda. Dedin ki, normal zamanda gideyim. Demirel'in yaptığı köprüden 11 liraya geçeceksin, gidiş geliş. Erdoğan'ın yaptığı köprüden sadece gidişi 114 liraya geçeceksin. Yani birisi gidiş geliş 11 lira, öbürü gidiş geliş 228 lira. Demirel'in yaptığı köprünün geliri hazineye gidiyor, Erdoğan'ın yaptığı köprünün geliri yabancılara düşüyor.

Siz destek olmadan bunu yapamayız. Ne yapacaksınız? Şunu bileceksiniz. Bir, bir oy kaderinizi değiştirir. Bir oy, cumhuriyeti kurtarır. Bir oy, çocuğunun geleceğini değiştirir. Bir oy, seni yoksulluktan kurtarır.

Diyor ki, ben gelirsem yardımları kesecekmişim. Ya niye keseyim yardımları? O paralar Erdoğan mı veriyor? AK Parti mi veriyor? Ya devlet veriyor devlet. Hatta benim dönemimde hırsızlık olmayacağı için daha çok vereceğiz. Babanın parasını mı veriyorsun? Asgari ücret 2200 lira olacak. En düşük emekli maaşı 1500 lira olacak. Yolu yok olacak bu. Kadınlar çalışma yaşamına dahil olacak. Bugün 100 kadından 32'si çalışıyor, bunu iki katına çıkaracağız. Kadınlar nasıl çalışacak? Kadının çalışmasındaki en büyük engel, çocuk. Çocuk olunca çalışamıyor. Çocuğu da göç olduğu için Türkiye'de, artık anneanneler babaanneler çocukla aynı yerde yaşayamıyor. Dolayısıyla çocuğun bakım problemi çıktığından kadın da çalışamıyor. Bunun çözümü ne? Çözümü şu, her mahalleye bir kreş açacağız. Yani çocuk kreşe, kadın işe.

Gelelim bir büyük probleme. Kürt sorunu... Bunu nasıl çözeceğiz? Ortada bir terör var, bunu nasıl çözeceğiz? Bir, 3B ile çözeceğiz. Önce barışacağız, insanlar arasında ayrım olmayacak. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, kadın, erkek bunları kapatacağız.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!