İMSİAD geleceğin mühendislerine yol gösteriyor

Bursa inşaat sektörünün çatı kuruluşu İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) gerçekleştirdiği eğitimler, fuar ziyaretleri, sektörel ziyaretler ve iş dünyasının temsilcilerini, üniversite öğrencileriyle buluşturarak inşaat sektörüne değer katmaya devam ediyor.

İMSİAD geleceğin mühendislerine yol gösteriyor

İMSİAD, üniversite ve iş dünyası buluşmaları kapsamında son olarak Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileriyle, Taham Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Muhlis Uyar'ı bir araya getirdi. BUÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda inşaat mühendisliği bölümü öğrencisi katıldı. Uyar, "Almanya'da ve Türkiye'de müteahhitlik" konusunda gerçekleştirdiği söyleşide gençlere hem yurtiçi ve yurtdışında müteahhitlik sektörü hakkında bilgilendirdi, hem de ister teknik personel ister müteahhit olmak istesinler öğrencilere gelecekte yol gösterecek değerli tavsiyelerde bulundu.

"Yeni müteahhitlik yasasını değerli buluyorum"

Dünyanın değişik bölgelerindeki inşaat tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Uyar, "Türk Milleti olarak bin yıldır bu coğrafyada konut inşa etmiş bir toplumuz. İnşaat bizim genlerimize işlemiş. Bu yüzden Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan inşaat sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılı durumu kısa bir zamanda atlatacağına inanıyorum. Fakat bunun için de gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bakanlığımızın 2 Mart tarihinde çıkardığı yeni müteahhitlik yasasını bu açıdan oldukça değerli buluyorum" dedi.

"İşe başladığınızda, işin sonunun nereye gideceğini bilmelisiniz"

İnşaat projelerinde planlamanın önemine dikkat çeken Uyar, "İşe başladığınızda, işin sonunun nereye gideceğini göremezseniz sıkıntılar yaşarsınız. Planlama ve bütçeleme bir projede en önemli konulardandır. Hangi malzemeye ne kadar harcayacağınızı, ödemelerinizi, çalışan maaşlarınızı en baştan planlamalısınız. Ne yazık ki kaliteli mühendis eksikliği yüzünden bir çok müteahhit planlama konusunda sıkıntılar yaşıyor. Siz gençler kendinizi iyi yetiştirmelisiniz ki, gelecekte başarılı olabilesiniz" diye konuştu.

"Vizyonunuzu bulmanız çok önemli"

Gelecekte iş hayatına atılacak öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Muhlis Uyar, "Vizyonunuzu bulmanız çok önemli. Hedef kitlenizi iyi belirlemeli ve onların isteklerine yönelik projeler geliştirmelisiniz. Örneğin bizler, Taham Yapı olarak, insanların residance tipi evlerde mutlu olacağını düşünmüyoruz ve sosyal donatı alanları fazla olan, mutlu yaşam alanları inşa etmek için çalışıyoruz. Açık fikirli olun, dünyayı takip edin ve yenilikleri denemekten korkmayın, ancak kendinizi böyle farklılaştırabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Söyleşinin sonunda BUÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Taham Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Muhlis Uyar'a, Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Ali Mardani tarafından plaket takdim edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!