İMSİAD Bursa'da yeşil binalara dikkat çekecek

İnşaat Mühendisleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD), Yeşil Bina Çalıştayı Ön Toplantısı'nı Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mimarlık Fakültesi'nde geniş bir katılımla gerçekleştirdi.

İMSİAD Bursa'da yeşil binalara dikkat çekecek

İMSİAD AR-GE Komisyonu, Sismik İzolasyon'un ardından doğal kaynakların en verimli şekilde kullanılması için oluşturulan 'Yeşil Bina'ya mercek tutuyor. Bu kapsamda UÜ Mimarlık Fakültesi'nde İMSİAD hamiliğinde müteahhitler, akademik oda temsilcileri ve akademisyenler bir araya gelerek 'Yeşil Bina Çalıştayı' hazırlıklarına başladı. UÜ Mimarlık Fakültesi'ndeki toplantıya İMSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ARGE Komisyonu Başkanı Mustafa Andıç,  Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Cemalettin Başaran, Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Uygulama Şube Müdürü Bilal Bal, TÜBİTAK Malzeme Enstitüsü Temsilcisi Dr. Mustafa Kara, akademik oda temsilcileri, Uludağ ve Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri ile İMSİAD Arge Komisyonu üyeleri katıldı. Toplantıda Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEBDİK) Genel Sekreteri Engin Işıltan, Yeşil Bina Sertifikaları ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.  

YEŞİL BİNA KONUSUNDA TOPYEKÜN FARKINDALIK

Toplantıda konuşan İMSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Andıç, İMSİAD ARGE Komisyonunun faaliyetlerinden bahsetti. Kentsel dönüşümü nitelikli bir şekilde gerçekleştirebilmek hedefiyle Yeşil Bina Çalıştayı düzenleyeceklerini belirten Andıç, "Kentimizde yapı kalitesini artırabilmek için Yeşil Bina konusunu sektörün tüm paydaşlarıyla birlikte masaya yatırmak istiyoruz. Böylelikle Bursa'da Yeşil Bina konusunda topyekün bir farkındalık sağlayarak, ortak aklın harekete geçeceğine inanıyoruz. Çalıştayda yanıtını arayacağımız soru, 'Bursamızda yapı kalitesini artırmak için Yeşil Binalar ne sağlayabilir?' olacak" dedi.

SİSMİK İZOLASYON ÇALIŞTAYINA DAVET

İşdünyası-üniversite işbirliğinde örnek olmak ve İMSİAD olarak üniversitelerle yapılan işbirliği protokollerini somutlaştırmak için ön toplantı ve çalıştayları olabildiğinde üniversitelerde düzenlediklerini aktaran Andıç, "İMSİAD AR-GE Komisyonu, yeşil binalar dışında Isı Pompaları ve Solar Çatılar konusu üzerine önümüzdeki haftalarda çalıştay ve çalıştay toplantıları düzenleyeceğiz. 14 Şubat Salı günü de BTSO'da Sismik İzolasyon Çalıştayına ilgi duyan herkesi davet ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

PROF. AKINCITÜRK: YEŞİL BİNALAR KONUSUNUN ÜSTÜNE GİTMELİYİZ

UÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, ise mesleki ve eğitim açısından yeşil binalar konusun çok önemli olduğuna değindi. Kentsel dönüşüm adı altında mevcut yapı stoklarının yenilendiğini vurgulayan Prof. Akıncıtürk, "Bu konunun daha fazla üstüne gitmeliyiz. Çünkü gerçekleştireceğimiz çalışmalar doğayı ve insanı ilgilendiriyor. Yeni yapılaşmalarda bahsettiklerimiz daha kolay ancak mevcut yenilenmeyen binaların da nasıl doğaya dost hale getirebileceğimizi düşünmeliyiz" dedi.

IŞILTAN: MEVCUT YEŞİL BİNALARIN YÜZDE 50'Sİ OFİS

ÇEBDİK Genel Sekreteri Engin Işıltan da Yeşil Bina Sertifikaları ile ilgili genel bilgi verdi. Işıltan, "Çevre dostu bina; belli standartlara uyularak tasarlanan, yaşayanlara ve çevreye daha az zarar veren, kullanıcılara daha konforlu yaşam alanı sunan ve yüksek performanslı, sürdürülebilir yapılı çevre üreten tasarım ve inşaat uygulamasıdır. Sertifika sistemi ise bina bazındaki projelerin çevre üzerindeki etkilerini ve doğal kaynakları korumadaki duyarlılıkları ortaya çıkarmada ölçülebilir bir referanstır" bilgilerini verdi. Yeşil bina sertifikasına sahip olmak için belli kriterler olduğunu aktaran Işıltan, Türkiye'de yeşil bina dağılımında İstanbul'un başı çektiğini ancak bu yapıların yüzde 50'sinin ofis olduğunu belirtti. Yeşil binanın çevreye dost olduğunu ifade eden Işıltan, müteahhitlere de maliyet olarak fazla yükümlülük getirmediğini hatta teşvikler çerçevesinde finansmana erişimi kolaylaştırdığını vurguladı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!