Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İlker Engin, Bursa'da bedenlere ölümsüz imzalar atıyor (ÖZEL HABER)

Çizim tutkusu çok eskilere dayanan ve bunu 10 yıldır dövme yaparak taçlandıran İlker Engin, stüdyosunun kapılarını Bursada Bugün'e açtı. Dövme ile ilgili merak edilenlere ve pandemi sürecinden sonra dövmeye artan talebe dikkat çekti.

İlker Engin, Bursa'da bedenlere ölümsüz imzalar atıyor (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Pandemi sürecinden sonra evde bunalanlar, yaşam tarzlarında değişiklik yapmak isteyenler dövmecilere akın etmeye başladı. 

Hayatımızın sonuna kadar vücudumuzda taşıyabileceğimiz en kalıcı aksesuar olan dövme, gerçek ustalar tarafından yapıldığında sanat eserine dönüşürken, yanlış ellerden çıktığında büyük pişmanlıklara sebep olabiliyor.

Bursa'da işini hakkıyla yapan dövme sanatçılarından İlker Engin, "Dövme modeli ve yapacak sanatçıyı seçerken çok dikkatli olmak gerek, anlamını kısa sürede yitirecek modellerden ve daha önce yaptığı işleri görmediğiniz, profesyonel olmayan dövmecilerden uzak durmak en önemli nokta. Koronavirüs sürecinde evde kalan insanlar, vücutlarında değişiklik yapmak istedi, bu yüzden normalleşme adımlarının atılmasıyla, dövmeye talep oldukça arttı" dedi.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ OKUDU, DÖVME SANATÇISI OLDU

İlker Engin, çevre mühendisliği okurken aldığı dövme yapma kararını şöyle anlattı: "Çizime uzun yıllardır yeteneğim vardı, Balıkesir'de çevre mühendisliği okurken çizim yeteneğimi dövme alanında kullanma kararı aldım ve 2011 yılında dövme çalışmalarıma başladım orada bir stüdyo açtım, daha sonra Bursa'ya geri dönüp kendi tarzımı yansıtan, güzel bir kitleye hitap eden bu stüdyoyu açma kararı aldım. Uzun zamandır bu işi severek yapıyorum."

ANLAMINI ÇABUK YİTİRECEK SİMGELERDEN UZAK DURUN

Engin, dövme ve dövmeci seçme konusunda şu uyarıda bulundu: "Dövmeyi çıkarıp atamıyorsunuz, ömür boyu vücudunuzda kalıyor. Bu yüzden anlık düşünüp keskin bir kararla anlamını çabuk yitirecek dövmeler yaptırmaktan kaçınmak gerek, görsel oldukça önemli ama anlamını hiç yitirmeyecek modeller seçmekte fayda var. Dövme sanatçısını seçerken eski işlerine bakmak gerekir. Daha önceki işlerini bilmediğiniz bir dövme sanatçısının yanına gittiğinizde, sizi tatmin etmeyen bir modelle çıkabilirsiniz. Bu da sizi dövmeden soğutur. Çıktığınız ilk an memnun kalırsanız dövmenizi beğenirsiniz, o ilk an çok önemli."

FİYATI BOYUT DEĞİL İŞÇİLİK BELİRLİYOR

Engin, dövme fiyatlarıyla ilgili olarak, "Dövmelerin maliyeti boyuta göre değil işçiliğe göre belirlenir. Sanatçı kendi işçiliğinin fiyatını kendi belirliyor. Herhangi bir alım satım fiyatı olmayan bir sektör. O yüzden dövme yapımının alacağı zaman ve işçilik fiyatın belirlenmesinde önemli rol oynuyor" dedi.

"BU YIL ANLAMINI ASLA YİTİRMEYEN DÖVMELER MODA"

Engin; bu yılın en moda dövmeleri hangileri sorusunaysa şu yanıtı verdi: "Yeni anne babalar anlamını hiçbir zaman yitirmeyecek olan dövme modeli seçme konusunda başarılı. Bu yıl çocuklarıyla alakalı dövme yaptıran çok fazla misafirimiz var. İsmini, ayak izini, kalp atışını yaptırarak çocuklarını vücutlarına kazıyorlar. Aynı zamanda herhangi bir fotoğraf karesini dövmeye dökmemiz konusunda da çok fazla talep alıyoruz. Bu dövmeler çok anlamlı, insanların asla pişman olmayacağı dövmeler ve bu yıl oldukça moda."

STÜDYODA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDE

İlker Engin, stüdyosunda alınan koronavirüs önlemleri hakkında, "Pandemi süresince iki buçuk ay kapalı kaldık, normalleşme adımlarıyla açıldık. Burası pandemiden önce de steril olması gereken bir ortamdı, biz yine de tüm önlemleri aldık. Gelen misafirlerimizin yanında en fazla bir kişi olabiliyor. Gelir, gelmez dezenfektan veriyoruz, içeride otururken bile mesafemize dikkat ediyoruz. Ben dövme yaparken taktığım maskenin üzerine bir de siperlik takarak korunuyorum. Kullanılan koltuk bile her kişiden sonra steril ediliyor. Misafirlerimiz gönül rahatlığıyla burayı ziyaret edebilir" ifadelerini kullandı ve vücudunda sonsuza dek özel bir aksesuar taşımak isteyen Bursalıları stüdyosuna davet etti.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!