İlk zooloji müzemiz eğitim merkezi gibi

Dünyanın 4'üncü, Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olarak bilinen Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde kurulan Türkiye'nin ilk Zooloji ve Doğa Müzesi, üniversitelerin eğitim merkezi halini aldı.

İlk zooloji müzemiz eğitim merkezi gibi

Akademisyenler müzeye getirdikleri öğrencilere uygulamalı eğitim veriyor. Müzede doğada ve hayvanat bahçelerinde fizyolojik ömürlerini tamamlamış hayvanlar, uzmanlar tarafından tahnit sanatı yöntemiyle hazırlanarak sergileniyor. Yaşam alanlarındaki pozisyonları göz önüne alınarak hazırlanan gerçekçi kompozisyonlar sayesinde, birçok hayvanın hayatlarına yakından tanıklık ediliyor. 

Doğal alan gibi 

Ötücü, yırtıcı kuşlar ve perde ayaklılar gibi türlerden oluşan 187 kanatlı hayvanın doğal yaşam alanlarının yeniden canlandırılarak sergilendiği müzede, 55 deniz canlısı kurutma işlemiyle vücut bütünlüğü korunarak ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Yılan, timsah, varan ve balıklardan oluşan 60 hayvan örneği bilimsel yöntemler kullanarak koruyucu bir sıvı ile dolu kavanoz içinde müzedeki yerini almış durumda. 750 metrekarelik alana kurulu Zooloji ve Doğa Müzesi'nde bir de 50 kişilik eğitim salonu bulunuyor.  

300 tür bulunuyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, başta üniversiteliler olmak üzere çok sayıda öğrencinin müzeden faydalandığını anlattı: "23 Nisan 2017'de açılan müzemizi şimdiye kadar 3 milyon kişi ziyaret etti. En önemli özelliğimiz, üniversitelerin jeoloji ve biyoloji bölümlerinden gelen öğrencilerin müzemizde eğitimlerini pekiştirmeleri. 300 türde 700 hayvanın bulunduğu müzemizde, isteyen gruplara belgeseller eşliğinde nesli tükenmiş hayvanlar tanıtılıyor." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!