Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İlk ve tek koronavirüs kitabı Bursa'dan çıktı! (ÖZEL HABER)

Covid-19 ile mücadeleye bir hamle de Bursa'dan geldi. Bursa Tabip Odası üyeleri Covid-19'a özel kitap çıkardı.

İlk ve tek koronavirüs kitabı Bursa'dan çıktı! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Koronavirüs ile mücadele kapsamında, ilk ve tek 'Sürekli Tıp Eğitimi Pandemi Kitabı' Bursa'dan çıktı.

40 farklı branşı barındıran "Multidisipliner Covid-19" kitabı, koronavirüsün verdiği zararları ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Kitabın editörlüğünü yapan, Kardiyoloji Uzmanı ve Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimi Komisyonu Başkanı Uzm. Dr. Cem Heper, "Covid-19, aralık ayına kadar gündemde olmayan bir hastalıktı. Aralık ayında ilk kez Çin'den yayınlar yapılmaya başlandı. Olayın ciddiyeti geç anlaşıldığı için, Çin'den bütün dünyaya yayıldı. Mart ayında Türkiye'de pandemi ilan edildi. Biz mart ayında koronavirüs ile karşılaştık ama Bursa Tabip Odası olarak, çalışmalarımız ocak ayında başlamıştı. Covid-19'u uzun zamandır bekliyorduk. Bu nedenle geçen sene Sürekli Tıp Eğitimi derslerimizden birincisi influenza pandemileriydi. Biz koronavirüsle değil, influenza grip virüsleriyle böyle bir pandeminin eninde sonunda patlayacağını düşünüyorduk. Yaklaşık 10 yıldan beri, yani ilk sars hastalığı çıktığından beri koronavirüsler takibimizdeydi. Sonuçta bu hastalık patladığında, bir pandemide sürekli tıp eğitiminde neler yapabileceğimiz konusunda bir fikrimiz vardı ve çalışmalarımız hızlı bir şekilde başladı" dedi.

"SADECE BURSA'DAN DEĞİL BURSA DIŞINDAKİ HOCALARIMIZDAN DA YARDIM İSTEDİK"

"Mayıs ayında Türkiye'de koronavirüsle ilgili eğitim çalışmalarında oldukça da uygun bir noktaya geçtik" diyen Uzm. Dr. Cem Heper, "Her tarafta konferanslar ve Sağlık Bakanlığı tarafından bilgilendirme toplantıları yapılmaya başlandı. Bizler de Sürekli Tıp Eğitim Komisyonu'nda, konunun üzerine ne koyabiliriz, dünyada ne eksik,sorusunu sorduk. Bütün disiplineri içeren, Covid-19'un bu disiplinerlere etkisi nedir, Covid-19 ile ilgili tıbbi branşlarda karşılaşılan zorluklar ve bunlara karşı getirilen tedavi çözümleri nedir, dorularını ön plana alan bir multidisipliner kitap oluşturduk. Yani bu tek başına değil, birçok branş ile birlikte oluşturulmuş kitap demek. Bunun için hem tıp fakültesindeki hocalarımızdan hem de veterinerlik fakültesinde ki hocalarımızdan yardım istedik. Sadece Bursa'dan değil, Bursa dışındaki hocalarımızdan da yardım istedik. Edirne Tıp Fakültesi'nden Nükleer Tıp hocalarımız, bize 'Nükleer Tıp ve Koronavirüs' isimli bölümü gönderdiler. Biz bu kitabı 40 branşta yazdık. Bunlar Halk Sağlığı, Viroloji, Çocuk Hastalıkları, Erişkin Enfeksiyon Hastalıkları, İç hastalıklarının birçok bölümü gibi farklı dallarda bilgiler yer alıyor. Yeni tıp sistemi ve uzaktan doktorluk sistemi bu dönemde nasıl kullanılabilir, nasıl kullanıyor, iş sağlığı ve işçi güvenliği nasıl oluyor, aile hekimliğindeki durum nasıl ele alınır, nasıl yönetilir gibi 40 branşta ve 52 hocamızla kitap oluşturduk" ifadelerine yer verdi.

"KİTABI ÜCRETSİZ OLARAK BURSA TABİP ODASI'NDAN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ"

Uzm. Dr. Cem Heper, "Özellikle radyoloji hocalarımız, temel laboratuvar hocalarımız bizlere çok büyük katkılarda bulundular. Sonuçta dünyada ilk kez bu kapsamda olan 'Sürekli Tıp Eğitim Kitabı'nı yazdık ve hazırladık. Benim burada herhangi bir çabam olmadı. Ben bu kitabın sadece editörlüğünü yaptım ve fikir verdim. Bütün hocalarımızın hafta sonlarından, uykularından, ailelerinden artırdıkları zamanda yazdıkları yazıları topladık ve Bursa Tabip Odası yönetiminin bize verdiği destekle, bütün hekimlere hizmet edecek böyle bir eser ortaya çıkardık. Bu kitabı ücretsiz olarak Bursa Tabip Odası'ndan temin edebilirsiniz. Bu kitabın daha canlısı, daha renklisi E-kitap şeklinde internette mevcut. Bunu PDF olarak indirip, kendinizde bastırabilirsiniz. Tek istediğimiz şey bir yerde kullanıldığı zaman kaynağının belirtilmesi. Bu kitabın en güzel yanı ise kitabı hazırlayanların hiçbir şekilde maddi bir şey iddia etmemesi" şeklinde konuştu.

Çalışma Bursa Tabip Odası önceki yönetim kuruluyla başlayıp, şu anki kurulla devam etti.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!