İLK 100 REKORTMENDE 2 BURSALI

Türkiye'nin vergi rekortmenleri açıklandı. Gelir vergisi sıralamasında iki Bursalı işadamı ilk 100'de yer aldı. İşadamı Mehmet Celal Gökçen 2.3 milyon liralık vergiyle 61., işadamı Muharrem Yılmaz ise 2.2 milyon liralık vergisiyle 65. sırada yer aldı.

İLK 100 REKORTMENDE 2 BURSALI

VERGİ REKORTMENLERİ TAM LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN...

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye genelinde 2010 vergilendirme dönemi yıllık gelir vergisi beyanlarına ilişkin sonuçları açıkladı.
Buna göre, 2010 yılı vergilendirme dönemi gelir vergisi sıralamasında ilk sırayı Mustafa Rahmi Koç aldı. İkinci sırada Semahat Sevim Arsel yer alırken, üçüncü sıradakinin yeri gizli kaldı. 4'üncü sırada Suna Kıraç, 5'inci sırada Mustafa Vehbi Koç yer aldı.
Açıklamaya göre, vergilen beyannamelerden yıllık gelir vergisi beyannamesi ile 22 milyar 627 milyon 310 bin lira matrah beyan edildi ve bu tutar üzerinden 5 milyar 712 milyon 459 bin lira gelir vergisi tahakkuk ettirildi.
19 rekortmen isminin açıklanmasını istemezken, en çok vergi ödeyen ilk 100 ismin ödediği toplam vergi miktarı geçen yıla göre 59 milyon TL, yani yüzde 17.52 artış gösterdi. Geçen yılki listede ise 20 rekortmen isminin açıklanmasını istememişti.
Listeye özellikle menkul kıymet gelirleri ile kira gelirleri damgasını vurdu. Borsada 2010 yılında yaşanan yükseliş, ödenen vergiler üzerinde de belirleyici oldu. Özellikle halka açık şirketlerde hissesi bulunan vergi rekortmenlerinin bu yükselişle birlikte rekortmenler listesinde de hızlı yükselişler gösterdiği gözden kaçmadı.
Fakat asıl çarpıcı olan nokta listedeki isimlerin yarıdan daha fazlasının bu yıl değişmiş olması.
En çok gelir vergisi ödeyen ve isminin açıklanmasını kabul eden 81 mükellefin 42'si listede bu yıl ilk kez yer aldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!