Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İlik nakliyle AIDS'ten kurtuldular!

Doktorlar test sonuçlarını görünce şoke oldu!

İlik nakliyle AIDS'ten kurtuldular!


ABD'de adı açıklanmayan ve 30 yıldır HIV taşıyıcısı olan iki kişinin kanı yapılan kemik iliği nakliyle virüsten arındı. Bu gelişme, virüsle ve AIDS'le mücadelede çok önemli bir adım olarak nitlendirildi. Konuyla ilgili gelişmeler Malezya'da düzenlenen Uluslararası AIDS Birliği Konferansı'da açıklandı.

ABD'nin Boston kentindeki Brigham and Women's Hastanesi doktorları, HIV pozitif olan iki adamın da bir kan kanseri olan lenfomaya yakalandıklarını, ikisine de uygun donörden kemik iliği nakli yapıldığını söyledi. Nakilden sonra yapılan testlerde ikisinin de kanının virüsten arınmış olduğu saptandı.

Birinde 2, diğerinde 4 yıldır virüse rastlanmadığını belirten doktorlar, hastaların "İlaç almadan da aynı olumlu etki sürecek mi?" sorusunun yanıtını bulmak için HIV'e karşı kullandıkları ilaçları bıraktıklarını belirtti.

İLAÇ KULLANMAYI BIRAKTILAR

Birinin 15, diğerinin 7 haftadır ilaç kullanmadığı ve kanda HIV'e rastlamama durumunun sürdüğünü belirten doktorlar, uygulanan tedavinin kesin çözüm olarak sunulması için henüz erken olduğunu belirtti.
Geçmişte, "Berlinli hasta" olarak nitelendirilen Timothy Brown'a HIV'e dirençli bir donörden kemik iliği nakli yapılmış ve Brown bu yolla hastalığı yenden ilk kişi olarak kayıtlara geçmişti. ABD'deki iki vakada nakiller "sıradan" donörlerden alınan iliklerle yapıldı.

HIV'den kurtulmak son derece zor, virüs insan DNA'sı içine gizlenerek vücutta dokunulmaz "rezervuarlar" oluşturuyor. Antiretroviral ilaçların virüsün kan dolaşımı içinde kontrol altında tutulmasını sağlıyor, ancak ilaç kullanımına son verilmesi ile birlikte virüs de geri geliyor. Kemik iliği HIV'nin asıl olarak depolandığı yerlerden biri.

Doktor Timothy Henrich "Virüsün tedavi durdurulduktan bir ya da iki yıl sonra dahi geri gelmediğini söyleyebiliriz" dedi.

Son derece pahalı olduğu belirtilen ilik naklinden sonraki birkaç yılda ölüm riski yüzde 15 ila 20 arasında seyretmeye devam ediyor.

Dr. Henrich, virüsün beyin dokusunda gizlenmeye devam ediyor olabileceğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!