Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İlhan Omar'dan kendisine istifa çağrısı yapan Trump'a cevap: Sen ne zaman öğreneceksin?

ABD Kongresi'nin Müslüman üyesi İlhan Omar, anti-semitizm tartışmaları nedeniyle kendisine istifa çağrısı yapan ABD Başkanı Donald Trump'a cevap verdi.

İlhan Omar'dan kendisine istifa çağrısı yapan Trump'a cevap: Sen ne zaman öğreneceksin?

Omar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Trump'a, "Tüm hayatın  boyunca, Yahudilere, Müslümanlara, yerlilere, göçmenlere, siyahi insanlara ve  dahasına nefret ticareti yaptınız. Ben, sözlerimin etkilediği insanlardan  öğrendim. Sen ne zaman öğreneceksin?" yanıtını verdi.

Trump, dün Beyaz Saray'daki kabine toplantısında son günlerde  anti-semitizm tartışmalarında hedef alınan Müslüman Kongre üyesi İlhan Omar'ın  Kongreden ya da görev yaptığı komiteden istifa etmesi gerektiğini savunmuştu.

Omar'ın özrünün yeterli olmadığını söyleyen Trump, "Bence kendisi ya  Kongreden ya da kesinlikle Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesindeki  görevinden istifa etmelidir. Anti-semitizmin ABD Kongresinde yeri yok."  değerlendirmesini yapmıştı.

AIPAC üzerine çıkan anti-semitizm tartışması

Anti-semitizm tartışmaları, ABD'nin Minnesota Temsilcisi Somali asıllı  Demokrat İlhan Omar'ın, sosyal medya hesabından İsrailyanlısı Amerikan İsrail  Halkla İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) İsrail'i desteklemeleri için ABD'li  siyasilere para ödediğini ifade etmesi ile başlamıştı.

Temsilciler Meclisi azınlık lideri Cumhuriyetçi Kevin McCharthy'nin  İlhan Omar ile Filistin asıllı Michigan Temsilcisi Raşida Tlaib'ı İsrail'e  yönelik eleştirilerinden dolayı cezalandırmakla tehdit etmesine yönelik haberi  bir gazetecinin Twitter hesabından, "ABD siyasilerinin Amerikalıların ifade  özgürlüğüne mal olacak kadar başka bir ülkeyi savunması ilgi çekicidir" notuyla  paylaşmasına İlhan Omar da siyasilerin İsrail lobisinden aldığı paraları  kastederek, "Bunlar hep Benjamin'in bebeğinden dolayı" diye karşılık vermişti.

Bunun üzerine İsrail yanlısı bir gazeteci de "İlhan Omar'ın İsrail  taraftarı olması için Amerikalı siyasetçilere kimin para verdiğini bilmek  isterdim. Aslında tahmin edebiliyorum. Çok kötü Kongre üyesi. Bu ikinci  antisemitik kinaye oldu." paylaşımında bulunmuş, Omar buna karşılık "AIPAC"  ifadesini kullanınca Washington'da tartışma büyümüştü.

İlhan Omar özür diledi

Kongreye giren ilk başörtülü Müslüman kadın ünvanını taşıyan Omar,  hakkındaki anti-semitizm suçlamalarına yönelik Twitter'dan önceki gün bir  açıklama yaparak, anti-semitizmin gerçek olduğunu belirtmiş ve tartışmalarda bunu  kendisine öğreten Yahudi arkadaşlarına teşekkür etmişti.

 Omar, "Amacım Yahudi seçmenlerimi ve Amerikalı Yahudileri kırmak  değildi. Kimliğim üzerinden bana saldıranlardan da beklediğim gibi her zaman geri  adım atmaya ve eleştiri yoluyla düşünmeye istekli olmalıyız. Bu sebeple net bir  şekilde özür dilerim." şeklinde açıklama yapmıştı.

Açıklamasında ayrıca Amerikan siyasetinde lobilerin rolüne de dikkati  çeken Omar, "Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (a), Ulusal Tüfek Derneği  (NRA) veya fosil yakıt endüstri lobilerinin siyasetimizdeki problemli rolünü  vurgulamaya devam edeceğim. Çok uzun zamandır devam eden bu konuyu dikkate  almalıyız." ifadelerini de eklemişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!